Copyright protection using digital watermarking
Sayısal damgalama kullanarak telif hakkı koruması
- Tez No: 460833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sayısal teknikler fazlasıyla düzgün veri temsiline ve veri depolamasına sahiptirler. Bununla birlikte, sayısal ortamda verinin içeriğinin bozukluk olmadan düzenlemesi ve kopyalaması kolaydır, ve bu durum ağ kullanımında yaygın bir dizi güvenlik problemine neden olmaktadır. Örneğin, sayısal ortamda kullanıcılar kolaylıkla veriye ulaşabilirler, düzenleyebilirler, ve dağıtabilirler. Bu nedenle, telif hakkı korumasının nasıl garanti edileceği ve sayısal ortamın bütünlüğü yeni bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Sayısal damgalama, çoklu ortam (görüntü, ses, video) verisinin telif hakkı çözmesinde çözüm olarak sunulmuştur. Bu tezde, özel damgalama algoritması kullanarak telif hakkı koruması sunmaktayız. Algoritma, frekans alanında çoklu teknik temellidir: İki boyutlu ayrık kosinüs dönüşümü, Çok katmanlı iki boyutlu ayrık dalgacık dönüşümü gibi. Önerilen algoritma gizli anahtar kullanılarak gömülü tarafta gizli hash algoritması (SHA-1) kodlanılması ile sunulan çalışmanın güvenilirliğini artırmak için yapılmıştır. Bu tezde, uygunluk derecesi (sinyal gürültü oranı, normalize edilmiş çapraz korelasyon ve normalize edilmiş hamming mesafe gibi) farklı standartlardaki gri görüntüler üzerindeki performası ölmek için kullandık. Önerilen algoritmanın sağlamlığı farklı gürültü türlerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The digital techniques have greatly smooth data representation and data storage. However, the content of the data without distortion is easy to edit and copy in digital media, and this situation has resulted in a series of security problems over the widespread of using the network. For example, users can easily access, edit, or distribute data in digital media. Therefore, how to guarantee copyright protection and the integrity of the content of digital media has become an emergent issue. Digital watermarking has been proposed as a solution to the problem of resolving copyright ownership of multimedia data (image, audio, and video). In this thesis, we have proposed a copyright protection using private watermarking algorithm. The algorithm is based on multi techniques of frequency domain such as: Two Dimensional Discrete Cosine Transform and Multi-Level Two Dimensional Discrete Wavelet Transform. The proposed algorithm is built by using the secret key which is coded in the embedding side by using the secure hash algorithm (SHA-1) to increase the security of the proposed study. In this thesis, we used some fidelity criteria (such as: the peak signal to noise ratio, the normalized cross correlation and the normalized hamming distance) for measuring the performance on some different standard gray scale images. The robustness of the proposed algorithm was tested on different types of noises.