Yüksek hızlı tren raylarındaki kaynak bölgesi gerilmelerinin ve yorulma davranışının deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of stress and fatigue behaviour of weld region of high speed train rails
- Tez No: 460885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yüksek hızlı demiryolu hatlarında kullanılan raylar, rayların farklı metodlarla kaynaklanarak birbirine bağlanmasıyla oluşur. Kaynaklı bağlantılarda oluşabilecek küçük bir hata kazalara veya telafisi güç olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu çalışmada, ağırlıklı olarak yüksek hızlı tren hatlarında kullanılan ray kaynak metodu ile kaynaklanmış UIC 60 profil rayların, metalurjik ve mukavemet açısından etkileri incelenmiştir. Ray mantarında, gövdesinde ve tabanında; sertlik, mikroyapı ve makro dağlama parametreleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kaynak bölgesi ve geçiş bölgelerinin tespit edilmesi sağlanmıştır. Makro dağlama ve mikroyapı ölçümleri, sertlik deneyinde bulunan sonuçların doğrulamasında kullanılmıştır. Tespit edilen bölgeler için mekanik özellikler tekrardan değerlendirilmiştir. Sonuçlar sayısal çözümlemede veri olarak kullanılmış, statik ve dinamik analiz için mekanik çözümlemeler yapılmıştır. Elde edilen statik sonuçlar, deneysel çalışmalar ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rails used in high speed railway lines are constructed by attaching individual rails to each other, by using various welding techniques. A small defect in the welded joint may cause some tragic accidents and irrecoverable losses. In this study, the effects of welding process, which is commonly used in high speed railway lines, on metallurgical and strength considerations of welded UIC 60 rail profile were investigated. The investigated parameters were the hardness, microstructure and macro etching characteristics of the head, web and foot of the rail profile. The results were used to differentiate the transition zones, weld metal and main (parent) metal of the welded rails. Macro etching and microstructure measurements were also used to confirm the findings of hardness measurements and the mechanical properties were investigated for the specified zones. All experimental results were used as an input data for the numerical analysis. Mechanical solutions for static and dynamic analysis were conducted. The static results obtained were compared and validated with experimental work.