Üniversite binaları giriş hollerinde mekansal niteliğe bağlı olarak ilk kullanıcıların algısı
First time users' perception depending on the spatial quality at the entrance halls of university buildings
- Tez No: 460918
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bir ortamın mekânsal niteliği şüphesiz ki kullanıcıların görsel algısını ve memnuniyetini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırma, üniversite yapısı giriş hollerinde, mekânı ilk kez kullanan öğrencilerin mekânsal niteliğe bağlı olarak görsel algısı üzerine odaklanmaktadır. Giriş holü, üniversite binasını ilk kez deneyimleyen öğrencilerin stres yaşamamaları açısından, ilk izlenim olarak tanıdık, samimi ve sıcak hissetmeleri gereken bir ortam olmalıdır. Tez çalışması, yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde farklı karakterlere sahip giriş hollerine odaklanmaktadır. Mimari kimliğin, üniversitenin/fakültenin içeriğine bağlı olarak farklılaştığı düşünülmektedir. Eğitim ortamlarındaki mekânsal nitelik üzerine yapılan literatür araştırması yanısıra, bazı örneklerin giriş holleri yerinde deneyimlenilmiş, bazıları ise deneysel çalışma gerçekleştirilerek (TOBB Üniversitesi ve İpek Üniversitesi) ilk kullanıcı yorumları ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar; İpek Üniversitesi'nde kontrollü ışıklandırma sisteminin yanı sıra, uygun renk ve dokudaki ev gibi ve samimi iç mekânların, mekânı ilk kez kullananlar tarafından pozitif yorumlandığını, fakat TOBB Üniversitesi mühendislik öğrencileri tarafından mekanik ve metalik görünümün tercih edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial quality of an environment undoubtedly affects the users' visual perception and their wellbeing either positively or negatively. This research focuses on the visual perception of the first time users at university entrance halls with different spatial qualities. The entrance hall is one of the primary university building's environments where first time users should feel familiar, friendly and cozy as a first impression. The thesis focuses on entrance halls with different characteristics in domestic and foreign universities. As believed architectural identity differs depending on the content of the university / faculty. In addition to the literature survey on the spatial characteristics of educational settings, some of the examples have been experienced in place and some of them have been evaluated by first user comments (TOBB University and İpek University) by conducting an experimental study. Results clarified that controlled lighting system, as well as small and house like, cozy interiors with appropriate color and texture have been interpreted positively by the first time users of İpek University, however TOBB University engineering students could have preferred mechanical and metallic look.