AR-GE destek programları için etki analizi tabanlı bütçe dağıtım modeli
The budget distribution model based impact analysis for R & D support programs
- Tez No: 460938
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde küreselleşen ekonomide rekabetin gün geçtikçe artması ile firmaların hayatta kalabilmeleri için Ar-Ge yapmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda, kamu Ar-Ge destekleri büyük önem arz etmektedir. Ancak Ar-Ge desteklerinin etkileri hibe veren kurumlar tarafından raporlanmamakta; destek programları arası bütçe dağılımı yapılırken bilimsel yöntemler kullanılmamaktadır. Sanayiye verilen Ar-Ge desteklerinin dağıtımının iyi planlanarak daha çok katma değer oluşturması sağlanmalıdır. İstenilen büyümenin elde edilebilmesi için destek programlarının etkinlikleri analiz edilerek bütçe dağılımlarının bu analize göre yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada sanayiye verilen Ar-Ge destekleri için etki analizi tabanlı bir bütçe dağıtım modeli geliştirilmiştir. Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle sanayiye verilen Ar-Ge desteklerinin etkileri analiz edilmiş; etki analizi sonuçlarını temel alarak bütçe dağılımını gerçekleştiren bir doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Önerilen yöntem ile kamu kıt kaynaklarının daha efektif kullanılabileceği; verimlilik, kalite artışı, ekonomik büyüme, teknolojide dışa bağımlılıktan kurtulma gibi desteklerin sağlamış olduğu doğrudan ve dolaylı faydaların arttırılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the competition in the globalizing economy is increasing day by day, making R&D has become a necessity to survive for companies. In this context, public R & D support is very important. However, the effects of R & D support are not reported by the granting institutions; scientific methods are not used while allocating budget between support programs. The distribution of R & D subsidies given to the industry should be planned professionally and should create more added value. In order to achieve the desired growth, it is necessary to analyze the activities of the support programs and make the budget distributions according to this analysis. In this study, a budget distribution model based on impact analysis was developed for industrial R & D support given to the industry. The effects of industrial R & D supports were analyzed by using analytical hierarchy process method. A linear programming model has been developed that realizes the budget distribution based on the results of impact analysis. By using the proposed method, limited public sources can be used more effectively; it is concluded that the direct and indirect benefits of R&D support like productivity, quality improvement, economic growth, reliance on external dependence on technology, etc can be maximized.