Sıkıştırılmış ara zeminlerin drenajlı ve drenajsız kayma dayanımı parametrelerinin ilişkilendirilmesi
Investigating the correlation between the drained and undrained shear strength parameters of compacted soils
  1. Tez No: 460942
  2. Yazar: MUHAMMED İRŞAD ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, birleşik zemin sınıflandırma sistemine göre CH sınıfı olan zemin numunesi kullanılmış ve zeminin laboratuvar deneylerinden elde edilen mukavemet parametrelerinin ilişkilendirilebilirliği araştırılmıştır. Standart Proctor ve modifiye Proctor enerji düzeylerinde sıkıştırılan numunenin laboratuvar kompaksiyon eğrileri dikkate alınarak her bir eğri üzerinden optimum su muhtevasında, optimum su muhtevasının ıslak ve kuru tarafında olmak üzere 3'er adet numune belirlenmiş; çalışma aynı zeminden elde edilen farklı su içeriklerinde ve değişik kuru birim hacim ağırlıklarında hazırlanan 6 ayrı numune üzerinden yürütülmüştür. Zeminin kayma dayanımı parametreleri olan kohezyon ve içsel sürtünme açıları, serbest basınç ve üç eksenli basınç (UU, CD, aşamalı CD) deneyleri yapılarak elde edilmiştir. Bu parametreler, hem numunelerin optimum su muhtevasında ya da optimum su muhtevasının kuru veya ıslak tarafında yer almasına hem de uygulanan sıkıştırma enerjisine ve deney tipinin drenaj durumuna bağlı olarak farklılık arz etmektedir. Bu sebeple numuneler arası sıkıştırma enerji düzeyi farklılıkları, su muhtevası ve kuru birim hacim ağırlıkları değişimlerinin de mukavemet parametrelerine olan etkisi irdelenmiş olup drenajlı ve drenajsız durum ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a soil sample with CH class according to the unified soil classification system was used and the correlation between strength parameters obtained from the laboratory tests of the soil was investigated. Three specimens were determined on the wet and dry sides of the optimum water content, with optimum water content on each curve, taking into account the laboratory compaction curves of the sample compacted at standard Proctor and modified Proctor energy levels and the study was carried out on 6 different samples prepared in different water contents and different dry unit weights obtained from the same soil. The cohesion and internal friction angles, which are the shear strength parameters of the soil, were obtained by performing unconfined compression and triaxial compression (UU, CD, multistage CD) tests. These parameters differ not only depending on the optimum water content of the samples or on the dry or wet side of the optimum water content, but also on the compaction energy applied and on the drainage condition of the test type. For this reason, the effects of compaction energy level differences, water content and dry unit weights changes on strength parameters were examined and the condition with and without drainage was discussed in detail.