Vajen ve idrar kültürlerinden izole edilen maya ve bakterilerin lipaz, siderofor ve biyofilm özellikleri
Lipase, siderophor and biofilm properties of yeast and bacteria isolated from vaginal and urine cultures
- Tez No: 460941
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Üriner enfeksiyon etkeni olan mikroorganizmaları tanımlamak hastaların tedavisi için önemlidir. Üriner enfeksiyon her yaş grubu hastada raslanmaktadır. Bu yüzden araştırmada kadınlardan ürogenital akıntı örnekleri ile çocuk, kadın ve erkek hastalardan idrar örnekleri çalışılmıştır. Toplam 112 örnekten 43'ü E.coli, 1'i A.baumanni, 2'si E.gallinarum, 1'si E.faecalis, 2'i E.faecium,7'si K.pneumoniae, 4'ü P.mirabilis, 2'si S.aureus, 10'u S.haemolyticus, 4'ü S.saprophyticus, 2'si S.epidermidis, 1'i S.agalactiae, 2'si S.uberis, 7'si L.garvieae, 6'sı L.lactis, 5'i Lactobacillus, 1'i K.kristinae ve 3'ü C.krusei, 6'sı C.albicans ve 3'ü C.glabrata izole edilmiştir. Lipaz testi için Tributyrin Agar besiyeri kullanılmıştır. 48 saatt kültürden sonra kolonilerin etrafında zon olüşturması lipaz pozitif olarak değerlendirilmiştir. 59 örnekte lipaz enzim aktivitesi pozitif olarak tespit edilmiştir. İdrar örneklerinde tür olarak 21 E.coli, 1 E.gallinarum, 2 E.faecium, 3 K.pneumoniae ve 3 P.mirabilis lipaz enzim aktivitesi pozitif olarak saptanmıştır. Vajen örneklerinde 2 L.garvieae, 3 L.lactis, 1 S.aureus, 5 S.haemolyticus, 3 S.saprophyticus, 2 S.uberis, 2 Lactobacillus, 1 K.kristinae, 2 C.krusei, 6 C.albicans ve 2 C.glabrata lipaz enzim aktivitesi pozitif olarak saptanmıştır. Siderofor testi CAS agar yöntemiyle yapılmıştır. 24 saat kültürden sonra kolonilerin etrafında sarı rengin oluşması, siderofor pozitif olarak değerlendirilmiştir. 65 örnekte siderofor testi pozitif olarak tespit edilmiştir. İdrar örneklerinde 36 E.coli, 1 A.baumannii, 1 E.faecalis, 2 E.faecium, 6 K.pneumoniae, 3 P.mirabilis, 1 S.aureus ve 1 S.agalactiae siderofor pozitif olarak saptanmıştır. Vajen örneklerinde 3 S.haemolyticus, 1 S.saprophyticus, 2 L.garvieae, 3 C.krusei, 3 C.albicans ve 2 C.glabrata siderofor pozitif olarak saptanmıştır. Biyofilm test sonuçları Spektrofotometre cihazında 540 nm dalga boyunda okutulmuştur. 51 örnekte biyofilm testi pozitif olarak tespit edilmiştir. İdrar örneklerinde 11 E.coli, 6 K.pneumoniae ve 1 P.mirabilis biyofilm pozitif olarak saptanmıştır. Vajen örneklerinde 1 S.aureus, 8 S.haemolyticus, 4 S.saprophyticus, 1 S.epidermidis, 2 S.uberis, 5 L.garvieae, 5 L.lactis, 4 Lactobacillus ve 3 C.albicans biyofilm pozitif olarak saptanmıştır. Sonuç olarak araştırmada ürogenital enfeksiyonlardan etken olarak izole edilen bakterilerde virulans faktör olarak lipaz, siderofor ve biyofilm özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identifying microorganisms that affect urinary tract infection is important for the treatment of patients. Urinary infections occur in all age groups in patients. Therefore, urogenital discharge samples from women and urine samples from children, men and women were studied. In a total of 112 samples, 43 E.coli, 1 A.baumanni, 2 E.gallinarum, 1 E.faecalis, 2 E.faecium, 7 K.pneumoniae, 4 P.mirabilis, 2 S.aureus, 10 S.haemolyticus, 4 S.saprophyticus, 2 S.epidermidis, 1 S.agalactiae, 2 S.uberis, 7 L.garvieae, 6 L.lactis, 5 Lactobacillus spp, 1 K.kristinae, 3 C.krusei, 6 C.albicans and 3 C.glabrata ware isolated. Tributyrin Agar medium was used for the lipase assay. After 48 hours of culture, zone formation around the colonies was judgedas lipase positive. In 59 samples lipase enzyme activity was found to be positive. 21 E.coli, 1 E.gallinarum, 2 E.faecium, 3 K.pneumoniae and 3 P.mirabilis lipase enzyme activities were detected as positive in urine specimens. In vaginal specimens, 2 L.garvieae, 3 L.lactis, 1 S.aureus, 5 S.haemolyticus, 3 S.saprophyticus, 2 S.uberis, 2 Lactobacillus, 1 K.kristinae, 2 C.krusei, 6 C.albicans and 2 C.glabrata lipase enzyme activitiesy were found to be positive. Siderophore test was performed by CAS agar method. After 24 hours of culture, the formation of yellow color around the colonies, siderophores were evaluated as positive. Siderophor test was found to be positive in 65 specimens. In urine samples, 36 E.coli, 1 A.baumannii, 1 E.faecalis, 2 E.faecium, 6 K.pneumoniae, 3 P.mirabilis, 1 S.aureus and 1 S.agalactiae siderophor were detected as positive. In vaginal specimens 3 S.haemolyticus, 1 S.saprophyticus, 2 L.garvieae, 3 C.krusei, 3 C.albicans and 2 C.glabrata siderophor were detected as positive. For the biofilm test, it was read on a Spectrophotometer at a wavelength of 540 nm. In 51 samples, the biofilm test was positive. In urine specimens, 11 E.coli, 6 K.pneumoniae and 1 P.mirabilis biofilms were detected as positive. In vaginal specimens, 1 S.aureus, 8 S.haemolyticus, 4 S.saprophyticus, 1 S.epidermidis, 2 S.uberis, 5 L.garvieae, 5 L.lactis, 4 Lactobacillus and 3 C.albicans biofilms were detected as positive. In conclusion, lipase, siderophor and biofilm properties of virulence factors were determined in bacteria isolated from urogenital infections in our study.