S-band faz dizili huzme yönlendirme yapıları
S-band phased array beamforming networks
  1. Tez No: 460962
  2. Yazar: AHMET HASTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Huzme yönlendirme yapıları, elektronik harp sistemlerinde kendini koruma ve hedef radara karıştırma tekniği uygulamak için anten huzmesinin istenilen yönde oluşturulmasında kullanılan önemli bloklardandır. Faz dizili sistemlerde kullanılan huzme yönlendirme yapıları sayesinde, anten huzmesi mekanik bir yapı kullanılmadan elektronik olarak yönlendirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak aktif ve pasif faz dizili yapılar araştırılmıştır. Sonrasında, çeşitli huzme yönlendirme yapıları anlatılmış ve aralarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak, S-bandında (2-4 GHz) çalışan ve içerisinde gerçek zaman gecikmesi yapıları içeren 8 kanallı aktif analog huzme yönlendirme yapısı tasarlanmış, üretilmiş, test edilmiş ve benzetim sonuçları ile kıyaslanmıştır. Tasarlanan bu yapı ile her bir kanalın faz ve genlik kontrolü bağımsız bir şekilde yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Beamforming networks are important blocks of directing antenna beam in a desired direction for self-protection and target radar jamming in electronic warfare systems. Due to the beamformer used in phased array system, antenna beam can be electronically steered without rotating the antenna. In this thesis, initially active and passive phased array structures were investigated. Then, various beamforming techniques were described and compared each other. Finally, 8-channel active analog beamformer with TTD networks for 2-4 GHz (S-band) frequency range was designed, fabricated, measured and compared with simulation results. With the designed structure, phase and amplitude control of each channel can be done independently.