Titanyum ve alaşımında (Tİ6AL4V) oluşturulan oksitlerin yüzey gerilimi ve korozyon davranışlarının değişimi
Corrosion behavior and surface charaterization of titinium and it alloy in vitro conditions
- Tez No: 460981
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Titanyum ve alaşımları, yüksek biyouyumluluk, osseoentegrasyon ve korozyon davranışı nedeniyle biyomedikal uygulamalar için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu malzemelerin korozyon davranışlarının araştırılması ve geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, titanyum ve alaşımının(Ti6Al4V), farklı çözeltilerde ve belirli sürede ve potansiyelde anodizing işlemine tabi tutularak yüzeylerinde korozyona karşı dirençli, oksit yapıları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu oksit yapıları ile birlikte Ti,Ti/TiO2, Ti6Al4V elektrotlarının elektrokimyasal davranışları ; dönüşümlü voltametri tekniği ve korozyon davranışları(Akım-potansiyel ve İmpedans eğrileri vb.)zamana bağlı olarak korozyon hızları vücut sıvılarına örnek teşkil etmesi amacıyla 310 K de serum fizyolojik ve yapay ter çözeltilerinde incelenmiştir. Ayrıca belirli potansiyelde elde edilen yüzeylerin bu çözeltilerde oluşturacağı sıvı temas açısı değişimi ve yüzey morfolojisi(SEM,XRD,EDX ) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are widely used for biomedical applications due to their high biocompatibility, osseointegration and corrosion behavior. For this reason, it is very important to investigate and develop corrosion behavior of these materials. In this study, titanium and its alloys (Ti6Al4V) were subjected to anodizing treatment in different solutions and for a certain period and potentially to produce corrosion resistant oxide structures on their surfaces. Electrochemical behavior of Ti, Ti / TiO2, Ti6Al4V electrodes with these oxide structures formed; Cycle voltammetry technique and corrosion behavior (current-potential and Impedance curves, etc.) have been investigated in saline and artificial sweat solutions at 310 K in order to set the corrosion rates as an example for body fluids depending on the time. In addition, the liquid contact angle change and surface morphology (SEM) were determined for the specimens obtained from these potential solutions.