Romatoid artritli hastalardan elde edilen kan örneklerine ozon uygulamasının DNA hasarına etkisi
The effect of ozone on DNA damage which applied to the blood samples obtained from patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 461115
  2. Yazar: PINAR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EDREMİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Genetik, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, romatoid artritli (RA) hastaların 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyi ile hastalığın deoksiribonükleik asitte (DNA) hasar oluşturup oluşturmadığı, sağlıklı bireylerin kan örneklerine ozon uygulanmasının DNA'da hasar meydana getirip getirmediği ve RA'lı hastalardan elde edilen kan örneklerine ozon uygulanmasının DNA'da hasara neden olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla RA tanılı 32 gönüllü ile kontrol grubunda yer alan 31 gönüllü katılımcıdan venöz kan örnekleri alınmıştır. Katılımcıların serum 8-OHdG düzeyleri ticari ELISA kitleriyle ölçülmüştür. Ozonun DNA hasarına etkisini araştırmak için katılımcılardan alınan kan örneklerinin bir kısmı 50 µg/ml yoğunlukta ozon uygulanarak bir kısmıysa ozonlanmadan alkali komet yöntemiyle incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucu RA'lı hastaların 8-OHdG düzeyi kontrol grubundan farklı bulunmamıştır ve 8-OHdG düzeyi remisyondaki hastalarda, aktif hastalık dönemindeki hastalardan farklı çıkmamıştır. Komet verilerine göre RA'lı hastalarda DNA hasarında artış saptanmamıştır. Yine komet analizi sonuçlarına göre ne sağlıklı bireylerin ne de RA'lı hastaların kanlarına ozon uygulamasına bağlı DNA hasarında artış meydana gelmemiştir. Sonuç olarak: RA'lı hastalarda 8-OHdG düzeyi ile DNA hasarının artmadığı ve kana doğrudan 50 µg/ml yoğunlukta ozon uygulanmasının DNA'da hasara yol açmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the level of 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) of Rheumatoid Arthritis (RA) patients and whether this illness gives any damage to their deoxyribonucleic acid (DNA) or not, whether ozone treatment to the blood samples of healthy subjects gives any damage to their DNA or not and whether ozone treatment to the blood samples of RA patients gives any damage to their DNA or not has been studied. To this end, venous blood samples of 32 RA diagnosed volunteers and 31 voluntary attendees on control group was taken. Attendees' serum 8-OHdG level was measured using commercial ELISA kits. In order to check the DNA damage of ozone, some of the blood samples taken from attendees was studied giving 50 ug/ml dense ozone and some using alkali comet method without ozoning. After deliberations, 8-OHdG level of RA patients was not found to be different from control group and 8-OHdG level of patients in remission was not any different from actively ill patients. According to the comet data DNA damage increase in RA patients wasn't stated. Again according to the comet analysis results no DNA damage increase was occurred in the blood of neither in RA patients nor healthy subjects because of ozone implementation. Finally: It was seen that 8-OHdG level and DNA damage did not increase in RA patients and 50 ug/ml dense ozone implementation directly to the blood did not cause DNA damage.