Konik tip ı̇mplant-abutment bağlantısına sahip ı̇mplant sistemlerinin dinamik ve statik yükleme performansları
The dynamic and static load performance of implant systems with conical implant-abutment connections
  1. Tez No: 461143
  2. Yazar: MEHMET CAN BAŞGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda diş eksikliklerinin tedavisinde implant tedavisi en çok kullanılan yöntemlerden biridir. İmplant-abutment ara yüzünün uyumu marjinal kemiğe yük iletilmesini azaltan en önemli faktörlerdendir ve internal konikal bağlantı tipi bunu en iyi sağlayan bağlantı tiplerinden biridir. Çalışmanın amacı; internal konikal implant-abutment bağlantısına sahip farklı marka implantların farklı dinamik yükleme döngülerinde kırılma dayanımlarını karşılaştırmaktır. Bu çalışmada internal konikal bağlantı tipine sahip Mode İmplant, DTI ve Implantium marka implantlar kullanılmıştır. Örnekler ISO 14801180 standartlarına uygun olacak şekilde 20 mm çapında 30 mm yüksekliğinde poliasetal blokların merkezine, implantların boylarından 3 mm kısa olacak şekilde yerleştirilmiştir. Markaların uygun abutmentları, markaların kendi vidaları ile uygun tork değerlerinde sıkılmıştır. Tüm abutmentların üzerine yarım kürenin merkezi ile poliasetal blok arasındaki uzaklık 11 mm olacak şekilde yarım küre şeklinde yükleme parçaları hazırlanmıştır. Üç farklı implant markasından 6 örneğe 5 mm/dk hız ile statik yükleme yapılmış ve bu kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir (DTI-0, MODE-0, Imp-0). Statik yükleme sonucunda çıkan veriler doğrultusunda üç farklı implant markasından 3 örneğe dayanıklılık limiti testi yapılmış ve bunun sonucunda her implant markası için dinamik yüklemede kullanılacak maksimum yükler (DTI:200N, MODE:250N, Implantium:350N) belirlenmiştir. Dayanıklılık testi sonuçlarına göre seçilen yük değerlerinde her markadan 3 alt gruba (n=6) farklı döngülerde (250.000, 1.000.000, 2.500.000) 2 N ön yüklemeli 10 Hz frekansında, 30° açıyla dinamik yükleme yapılmış ve bu gruplar test grubu olarak değerlendirilmiştir (DTI-250, MODE-250, Imp-250, DTI-1000, MODE-1000, Imp-1000, DTI-2500, MODE-2500, Imp-2500). Ardından tüm test gruplarına statik yükleme yapılıp kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca her markadan 1 örneğe SEM analizi yapılmıştır. Veriler istatistiksel olarak incelenmiştir. Sonuç olarak implant markaları arasında dinamik yükleme sonucu kırılma dayanımlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Aynı marka implantların farklı dinamik yükleme döngülerinden sonraki kırılma dayanımı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, dental implants have been used extensively in treating tooth losts. The stability of the implant-abutment interface is an important factor that influences load distribution to the marginal bone and internal conical connections have been introduced to provide the stability between implant and abutment. The aim of this study is to compare the fracture strengths of implants with internal conical connection after different dynamic loading cycles. Implants (n:27) were centrally embedded in a polyacetal cylinder with an inner diameter of 20 mm and a height of 30 mm. The implants were centered in the cylinder according to ISO 14801 as simulated bone loss of 3mm from the implant platform. All abutments were placed on the corresponding embedded implants, and the screws were tightened according to the manufacturers recommendations. One implant for each brand were separated for SEM analysis. A hemispherical loading device made of cobalt-chromium alloy was manufactured and seated onto the unmodified abutments. The distance from the center of the hemisphere to the top face of polyacetal cylinder was standardized at 11 mm. Three implants were used to determine the endurance limit. Then all brands were subdivided into four subgroups (n=6), 3 subgroups for dynamic + static loading (test groups; DTI-250, MODE-250, Imp-250, DTI-1000, MODE-1000, Imp-1000, DTI-2500, MODE-2500, Imp-2500), and 1 subgroup for static loading (control group; DTI-0, MODE-0, Imp-0,). The tests were performed by applying a compression load. Dynamic loadings were performed at 3 different cycles; 250.000, 1.000.000, 2.500.00 with 2N preload, with the endurance limit result loads as the upper load limit at frequency of 10 Hz for test groups (n=6). After dynamic loading, static loading was performed with a 5mm/min crosshead speed. Specimens were loaded until failure and all data's were recorded. Results were analyzed statisticaly. As a result, statistical differences were found between the implant brands fracture strenght results after dynamic loading. There is no statistical differences between the fracture strenght values of implants in the same brand after different dynamic loading cycles.