Öğrenci ebeveynlerinin genel özyeterlilik ve sağlık okuryazarlığı düzeylerinin Ankara'da iki ilkokul örneğinde incelenmesi
General self-efficacy and health literacy levels of students parents: investigation on two primary schools in Ankara
  1. Tez No: 461173
  2. Yazar: BERHİV ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada İki ilkokulda öğrenim gören öğrencilerin ebeveynlerinin sağlık okuryazarlığı düzeyinin özyeterlilik üzerinde etkili olabileceği öngörülerek bu ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ankara İlinde 30 Mayıs - 3 Haziran 2016 tarihleri arasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Çankaya ve Sincan İlçelerinde yer alan iki ilkokulda öğrenim gören öğrencilerin ebeveynlerinden 226'sına ulaşılmıştır. Ulaşım yüzdesi %92,2'dir. Veri kaynağı olarak içerisinde tanımlayıcı sorular, sağlık okuryazarlığı ve genel özyeterlilik ölçeklerinin bulunduğu anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine this relationship by foreseeing that the health literacy level of the parents of the students of the two primary schools may have an effect on self-efficacy. Between May 30 and June 3, 2016 in Ankara, 226 of the parents of the students attending the two primary schools in Çankaya and Sincan Districts of the Provincial Directorate of National Education were reached. The participation rate is 92.2%. As a data source, a questionnaire containing descriptive questions, health literacy and general self-efficacy scales was used.