Acil servise karın ağrısı ile başvuran hastaların değerlendirilmesinde klinik öntanının abdominal bilgisayarlı tomografi ile korelasyonu
Correlation of clinical preparation with abdominal computerized tomography in evaluation of patients applying emergency patients with abdominal pain
  1. Tez No: 461174
  2. Yazar: BERKANT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Her yıl bir çok erişkin hasta karın ile ilişkili şikayetler ile acil servise başvurmaktadır. Acil servis başvurularının büyük bir kısmının ana şikayetidir. Genel olarak acil servise başvuruların %20'si nontravmatik karın ağrısı nedenlidir. Bunların %25'i sebebi bulunamadan acil servisten taburcu edilirler. Geri kalan çoğunluk araştırılır ve 24 saat içinde acil patoloji saptanmadığı için taburcu edilir. Karın travmaları tüm travmaya bağlı ölümlerin %15-20'sini oluşturmaktadır. Bu ölümler erken dönemde yaralanmaya bağlı olabilirken geç dönemde komplikasyonlar sonrası oluşan sepsise bağlı gelişebilmektedir. Bilgisayarlı tomografi 1960'lı yılların sonlarında kullanıma girmiştir. 1980'li yılların sonunda geliştirilen slip-ring teknolojisi ile tomografi cihazları sıçrama yapmış ve spiral tomografiler acil serviste kullanımı yaygınlaşmaya başladı. 90'lı yılların sonunda yaygınlaşan multidedektör BT daha yüksek çözünürlüklü görüntüler verdi. Ayrıca çekim süreleri de önemli derecede kısalttı. Bu çalışmanın ana amacı karın ağrılı hastalara çekilen Abdomen BT'nin klinik ön görüye göre ne derece üstün olduğunu gösterebilmek ayrıca tanı ve tedavi planını ne kadar değiştirdiğni göstermekti. Çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Acil Servisine 01.05.2016/31.08.2016 tarihlerinde başvuran travmatik ve nontravmatik karın ağrılı hastalar arasında yapıldı. İlk forma hastaların demografik bilgileri, vitalleri, muayene bulguları bazı labaratuar ve görüntüleme tetkikleri dolduruldu. İkinci forma hastaların acil servise başvuru saatleri, odaya alınma saatleri, tomografi planlanma saatleri, BT çekim saatleri, tomografi rapor saatleri, hastaların klinik ön görüye göre tanıları, tedavi planları, BT sonrası tanıları ve tedavi planları kayıt edildi. Bağımsız iki grubun ortalamaları arasındaki farklar incelenirken non-parametrik yöntem olan Mann-Whitney U testinden faydalanılmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics (Versiyon 22) programı kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi %95 olarak alınmış ve p değeri 0.05'e eşit ve küçük olan sonuçlar istatistiksel açıdan anlamlı olarak yorumlanmıştır. Bu çalışmaya katılan hastaların 156'sı travmatik, 245'i nontravmatik karın ağrılı hastalardı. Nontravmatik karın ağrılı hastalardan 1'i tomografi planlanırken eksitus olduğu için çalışmadan çıkarıldı. Çalışmada abdominal BT'nin travma hastalarının %41'inde nontravmatik hastaların %48.9'unda tanıyı değiştirdiği görüldü. Ayrıca travma hastalarında tedavi planının %39.1'inde nontravmatik hastaların %34.8'inde tedavi planı değiştirdi. Bu değişen tanı ve tedavilerin yaş ve cinsiyet ile anlamlı olarak ilişkili olmadığı da görüldü. Ayrıca bu oranlar diğer çalışmalar ile benzerdi.
Özet (Çeviri)
Every year many adult patients are admitted to the emergency room with abdominal complaints. The main complaint of a large part of the emergency department visits are usually the cause of nontraumatic abdominal pain in 20% of emergency department applicants. 25% of them are discharged to the emergency service without cause. Because of there is no immediate pathology remaining majority are investigated and discharged within 24 hours. Abdominal traumas constitute 15-20% of all traumatic deaths. These deaths may cause in consequence of early injury, on the other hand, may occur due to late sepsis after complications. Computerized tomography was used in the late 1960s. With the slip-ring technology developed at the end of the 1980's, the tomography devices were leaping and the use of spiral tomography emergency services began to become widespread. At the end of the 90's, multiditer computerized tomography gave higher resolution images. In addition, the shooting period of time was shortened significantly. The main purpose of this study was to show how superior abdominal CT to the painful illness of the abdomen compared to the clinical preliminary view, and how much it changed the diagnosis and treatment plan. Study Gazi University Medical Faculty Department of Emergency Medicine Emergency Department was admitted by between traumatic and atraumatic abdominal pain patients between the dates of 01.05.2016 / 31.08.2016. Demographic information, vitals, examination findings, some laboratories and imaging examinations were filled in the first form. In the second form, the patients' time of emergency service, hours taken to the room, time of tomography planning, time of tomography, time of tomography report, diagnosis of patients according to clinical preliminary diagnosis, treatment plans, diagnosis and treatment plans were recorded. Mann-Whitney U test, which is a non-parametric method, was utilized to examine the differences between the means of independent two groups. IBM SPSS Statistics (Version 22) program was used for statistical analysis. The level of significance in the analyzes was taken as 95% and the results with p value less than or equal to 0.05 were interpreted as statistically significant. Of the patients who enrolled this study, 156 had traumatic and 245 had atraumatic abdominal pain. One of the patience who had atraumatic abdominal pain excluded from study because of the his exsitus. The study shows that, ABT has changed the diagnosis on 48.9% of atraumatic patients and 41% of trauma patients. In addition, 39.1% of the treatment plan in trauma patients changed the treatment plan on 34.8% of atraumatic patients. It was seen that these varying diagnoses and treatments were not related to age and sex. These ratios were also similar to other studies.