Farklı refraksiyon kusurlarında binoküler görme fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of binocular visual function in different refractive error
- Tez No: 461177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA GÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı refraksiyon kusurlarındaki sağlıklı pediatrik olgularda Titmus, Randot, TNO ve Frisby binoküler görme testlerinin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır Metod: Farklı refraksiyon kusuru olan 132 pediatrik olgu prospektif olarak değerlendirilmiştir. Olgular refraksiyon kusurlarına göre emetrop hipermetrop, miyop ve astigmat olarak gruplandırıldı. Tam bir oftalmolojik muayene sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) sağlayan gözlükler ile füzyon ve stereopsis ölçümü için Titmus, Randot, TNO, Frisby, Worth 4 nokta ve Bagolini testleri uygulandı. Bu testlerle ayrı ayrı ölçülen en iyi stereopsis değerleri kaydedildi. Verilerin analizi SPSS (Statistical Packagefor SocialScience) 16 paket programında yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 11. 1 ± 3. 2 (4-16) yıldı. Çalışmaya dahil edilenlerin 72'si (%54,5) erkekti Olguların, 30'u (% 22,7) emetropi, 36'sı (% 27,3) miyopi, 34'ü (% 25,8) hipermetropi ve 32'si (% 24,2) astigmatizm olmak üzere olgular 4 gruba ayrıldı. Miyopi grubunun yaş ortalamasının hipermetropi ve astigmatizm gruplarının yaş ortalamasından anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü (sırasıyla p=0,011 ve p=0,009).
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to compare the results of Titmus, Randot, TNO and Frisby binocular vision tests in healthy pediatric cases with different refractive error. Methods: 132 pediatric cases with different refractive errors were evaluated prospectively. After a complete ophthalmological examination.Titmus, Randot, TNO, Frisby, Worth 4 point and Bagolini tests were used for fusion and stereopsis measurements with glasses providing the best corrected visual acuity .The best stereopsis values measured separately recorded as the tests results.. Analysis of the data was done in SPSS (Statistical Packagefor SocialScience) 16 package program. Results: The mean age of the patients was 11.1 ± 3.2 (4-16) years. The cases were divided into 4 groups: 30 (22.7%) emetropia, 36 (27.3%) myopia, 34 (25.8%) hypermetropia and 32 (24.2%) astigmatism. The mean age of myopia group was significantly higher than the mean age of hypermetropia and astigmatism groups (p=0,011 ve p=0,009). The results of stereopsis tests were evaluated in all cases, and there was a significant difference between the tests.