P16INK4a/Kİ-67 ekspresyonunun yüksek riskli HPV pozitif olgularda öneminin araştırılması
Investigation of the importance of P16INK4a/Kİ-67 expression in high risk HPV positive pap smear assessments
- Tez No: 558422
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ANIK İLHAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Serviks kanseri,dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türüdür ve mortalitenin önde gelen nedenlerindendir.Serviks kanserinin ve öncül lezyonlarının etiyopatogenezde rol oynayan Hpv dır.Hpv nin yaklaşık 100 alttipi bulunmaktadır.Hpv 16-18 onkojenik subtiplerdir. Ve serviks kanserinin 2/3 ünden sorumludur. Pap smear serviks kanserini tarama testidir.Pap smear ve sıvı bazlı sitoloji taramaları serviks kanser hızını azalttığı veriler olmasına rağmen,sitolojinin subjektif bir test olması klinisyenler arasında farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Hpv DNA tüm servikal kanserlerin %99'nda pozitiftir.Ancak geçici ve kronik enfeksiyonları ayırt edemez,dolayısıyla sensitivif bir testtir.Ancak onkojenik hpv tipleri için spesifik değildir.Onkojenik Hpv subtiplerin oluşturduğu servikal lezyonları önceden tarayabilmek,invaziv serviks kanseri gelişimini önlememize ve mortaliteyi azaltmaya yardımcı olabilmek için hpv enfeksiyonlarının oluşturduğu lezyonları tarayabilmek ve takip etmek için objektif yeniliklere ihtiyaç vardır P16 hücre döngüsünde g1 gazından s fazına geçişi hızlandıran ck4 ve cdk6'ya bağlanarak hücre siklusunu azaltan,siklin bağımlı bir kinaz inhibitörüdür.Yüksek riskli hpv e7 onkoproteinleri,p16 düzeyini negatif olarak regüle eden prb'yi inaktive ederek yüksek riskli hpv ile enfekte neoplastik hücrelerde p16'nın artmasına neden olur.Dolayısıyla Hpv nin neden olduğu servikal prekürsör lezyonlarda p16 ınk ekspreyonu görülür.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the second most common cancer type among women in the world and is one of the leading causes of mortality. It is the Hpv that plays a role in etiopathogenesis of the cancer of the uterus and its precursors. There are about 100 subtypes of Hpv. Hpv is 16-18 oncogenic subtypes. And he's responsible for two-thirds of cervical cancer. Pap smear is a screening test for cervical cancer. Despite the fact that pap smears and fluid-based cytology scans are cervical cancer-reducing agents, a subjective test of cytology can lead to different outcomes among clinicians. Hpv DNA is positive in 99% of all cervical cancers. However, it can not distinguish between transient and chronic infections and is therefore a sensitive test. However, it is not specific for oncogenic hpv types. It can help screen for cervical lesions caused by oncogenic Hpv subtypes, prevent invasive cervical cancer development and reduce mortality there is a need for objective innovations to scan and track the lesions created by HPV infections Is a cyclin-dependent kinase inhibitor that reduces cell cycle by binding to ck4 and cdk6, which accelerate the passage of g1 gas to s phase in the P16 cell cycle. High-risk HPV e7 oncoproteins induce apoptosis in high-risk HPV-infected neoplastic cells by inactivating pB6 negatively regulating p16 . Therefore, p16 Ink expression is seen in cervical precursor lesions caused by HPV.