Dönüşümcü liderlik tarzı ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Özel sağlık sektöründe bir uygulama
Transformational leadership style and organizational silence relation: An application in the private health sector
  1. Tez No: 461182
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜRHAN ARCASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı dönüşümcü liderlik tarzı ile örgütsel sessizlik ilişkisinin özel sağlık sektöründe incelenmesi ve demografik açıdan farklılıklar olup olmadığının araştırılmasıdır. Dönüşümcü liderlik tarzının işgörenlerin örgütsel sessizlikleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı incelenmek istenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki özel hastanelerin çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlikle ilgili temel kavramlar ile kişisel, davranışsal, durumsal ve modern liderlik teorileri ele alınmıştır. İkinci bölümde; örgütsel sessizlik kavramı ile örgütsel sessizliğin teorik temellerine değinilerek, örgütlerde sessizliğin nedenleri ve sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde İstanbul ilindeki özel hastanelerde çalışan 211 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın bulgularına ve araştırma sonrası elde edilen sonuçlara ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre dönüşümcü liderlik ile örgütsel sessizlik arasında negatif bir ilişki saptanmış ve bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the transformational leadership style and organizational silence in the private health sector and search to see if there are differences in terms of demographics or not. It is aimed to examine whether the transformational leadership style has any effect on the organizational silence perceptions of the occupants. The universe of the research is the employees of private hospitals in Istanbul. The study consists of three parts. In the first chapter, basic concepts of leadership and personal, behavioral, situational and modern leadership theories are discussed. In the second chapter; the concept of organizational silence and the theoretical bases of organizational silence were touched upon and the causes and consequences of silence in organizations were tried to be explained. In the third part, the findings of the research conducted on 211 people working in private hospitals in Istanbul and the results and evaluations obtained after the research were included. According to the results obtained, a negative relationship was found between the transformational leadership and organizational silence and this relationship was found to be statistically significant.