İşsizlikle mücadelede aktif istihdam politikaları: Türkiye örneği
Active employment policies in fighting against unemployment: Turkey sample
  1. Tez No: 461197
  2. Yazar: EMRE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GENÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İşsizlik olgusu hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. Ülkeler, işsizliği önlemek ve işsizliğin olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için çeşitli politikalar üretmekte ve uygulamaktadırlar. Başlangıçta işsizliğin doğurduğu problemler, çeşitli gelir destekleri ile yani pasif istihdam politikaları ile çözülmeye çalışılmış ancak pasif politikaların yetersiz kaldığı görülmesi üzerine ülkeler, aktif istihdam politikalarına yönelmişlerdir. Avrupa Birliği(AB) giderek artan işsizlik sorununu Avrupa İstihdam Stratejisi ile çözmeye çalışmaktadır. AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye de bu gelişmeleri yakından takip etmekte ve 2004 yılından itibaren çeşitli aktif istihdam politikaları uygulamaktadır. Her ülkenin gelişmişlik düzeyi ve işgücü piyasasının yapısı farklı olduğundan uygulanan istihdam politikaları da ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu itibarla, AB ve Türkiye'de işgücü piyasası ve işsizliğin yapısı ile uygulanan istihdam politikaları araştırılmış, Türkiye'de istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizlikle mücadeleye yardımcı olması ile görevli bulunan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)'nun uyguladığı aktif ve pasif istihdam politikalarının işgücü piyasasına etkileri İŞKUR'un faaliyet raporları ve resmi istatistik bültenleri üzerinden incelenmiştir. Aktif istihdam politikalarını, pasif istihdam politikaları ile birlikte uygulamanın, işgücünün niteliğini ve istihdam edilebilirliğini arttırdığı, bu nedenle işsizlikle mücadelede en önemli araçlardan biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become a major problem for both developed and developing countries. Countries are producing and implementing various policies to prevent unemployment and to eliminate the negative consequences of unemployment. The problems endangered by unemployment have been initially tried to be solved with various income supports, i.e. passive employment policies, but countries have turned to active employment policies because of the insufficiency of passive policies. The European Union (EU) is trying to solve the growing problem of unemployment with the European Employment Strategy. Continuing its full membership negotiations with the EU, Turkey has been following these developments closely and implementing various active employment policies since 2004. Since the level of development of each country and the structure of the labor market are different, the applied employment policies vary from country to country. In this respect, the structure of the labor market and unemployment, and the applied employment policies have been investigated, the effects of the active and passive employment policies on labor market applied by the Turkish Employment Agency, responsible for protecting, developing and helping the struggle with unemployment in Turkey, have been examined. It has been found that implementing active employment policies together with passive employment policies has increased the quality and employability of the labor thus, is one of the most important tools for fighting against unemployment.