F. Schubert'in flüt ve piyano için yazdığı Intoduction and Variations Trockne Blumen isimli eserinin form ve icra açısından incelenmesi
F. Schubert's Intoduction and Variations for the flute and the piano trockne blumen an investigation of the form and execution of the timber item
  1. Tez No: 461198
  2. Yazar: ÇİSEM ÖNVER ZAFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın ilk kısmında, 19. Yüzyıla egemen olan Romantik Dönemin bütün sanat dallarında ve müzikteki gelişimi, kısaca Klasik Dönemle karşılaştırılması, Romantik Dönemde müzikal anlayış, flütün yeri anlatılmıştır. İkinci kısmında ise tezin konusunu oluşturan Introduction and Variations Trockne Blumen isimli eserinin bestecisi Franz Schubert'in hayatı, müziği hakkında bilgi verilmiş, yaklaşık 1250 eserinin yarısını oluşturan liedlerinden bahsedilmiş, yazdığı eserler ve özellikle de flüte yer vermiş olduğu eserlerden bazılarına da yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü kısmında Schubert'in Introduction and Variations Trockne Blumen isimli eserinin form açısından incelenmesi yapılmış, Introduction, tema ve varyasyonlar tek tek ele alınarak eserin daha anlaşılır olması amaçlanmıştır. Dördüncü kısmında ise aynı eser icra açısından detaylı bir şekilde incelenmiş, flüt öğrencileri, eğitimcilerinin Schubert'in müziğine olan bakış açılarını genişletmek için performans sırasında karşılaşılan zorlukları daha kolay hale getirmek, eseri daha olgun bir seviyede icra etmek için alıştırmalar ve egzersizler sunulmuştur. Son kısmında ise Schubert'in yazmış olduğu Güzel Değirmenci Kız Lied Albümü ile flüt ve piyano için yazdığı Introduction and Variations Trockne Blumen isimli eserinin ortak noktaları ele alınarak detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this research, the development of all the branches of art and music in the 19th century, the comparison with the classical period, the musical understanding in the romantic period, the place of the tobacco. In the second part, it is given information about the life and music of composer Franz Schubert, composer of Introduction and Variations Trockne Blumen which is the subject of the thesis. Mentioning the lieds that make up about half of the work of about 1250, Some of the works he wrote, and some of the works he has included in the flute in particular. In the third part of the research, Schubert's Introduction and Variations Trockne Blumen named his work was examined in terms of form, and the introduction, theme and variations were handled one by one to make the work more understandable.In the fourth part of the study, the same work was examined in detail to provide practice and exercises to make the difficulties encountered during the performance easier and the performer to perform at a more mature level in order to broaden the students' views of Schubert's music to flute students.In the last part of the research, detailed information was given by taking the points of Schubert's Lied Album of Beautiful Miller, and the common points of the work named Introduction and Variations Trockne Blumen for the flute and piano.