Ortaçağ'da Türklerde yırtıcı kuşlarla avcılık
Hunting with predatory birds in the Turks in the Middle Ages
- Tez No: 461209
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avcılık yüzyıllarca birçok toplum tarafından yapılmıştır. İnsanlar avcılığı hem karada hem de havada yapmışlardır. Havadaki avcılığı yırtıcı kuşlar aracılığı ile devam ettirmişlerdir. Mezopotamya ve Mısır Uygarlıklarına kadar birçok eski uygarlıkta avcılık uzun süre devam ettirilmişlerdir. Türklerde de durum farklı değildir. Avcılık Türklerde o kadar gelişmiştir ki, ortaçağda Türkler diğer milletleri geride bırakmıştır. Avcılığı Türkler karada yapmanın yanında havada yırtıcı kuşlarla da yapmışlardır. Ortaçağda en iyi ve en cins yırtıcı kuşlar Türk diyarından çıkmaktaydı. Tezimizde ortaçağda Türklerin yırtıcı kuşlarla avcılıklarını, bu tür avcılığın ve yırtıcı kuşların ne kadar değerli oldukları anlatılmıştır. Yırtıcı kuşları yetiştirenleri denetleyenlerin (Emir-i Şikâr) ne kadar önemli görevlerde bulunduklarına değinilmiştir. Yırtıcı kuşlar yaşamın içine o kadar çok girmiştir ki, kültürün her dalında sanattan süslemeye, kişilere konulan isimlere ve unvanlara kadar birçok alanda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hunting has been done by most of the societies for hundreds of years. Humans hunted in both land and water. Hunting in the air has been done by using birds of prey. Hunting by these birds has been continued by a lot of states and nations including Mesopotamian and Egyptian civilizations for very long times. Turks are one of these nations. Turks have developed hunting so much that there was no nation equal to them in Medieval Age. Turks hunted in land as well as by birds of prey. Turks have peaked of hunting by birds of prey. In Medieval Age the best birds were grown by Turks. In this thesis, it is clearly written that how Turks hunted by the birds and the values of these birds in Medieval Age. Also how the men got very important places in state hierarchy who were controllers of bird growers (Emir-i Şikâr). Birds of prey were so much part of life that they affected people on artistic, ornamental and other extents even they named their children with the birds' names.