Anadolu üst miyosen dönem rhinocerotidae faunası
Rhinocerotidae from the late miocene of Anatolia
- Tez No: 461226
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖZLÜK KIRMIZIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Anadolu Üst Miyosen Rhinocerotidae üyelerinin paleobiyolojik dağılımı ve filogenetik ilişkilerini güncel bilimsel literatürün incelenmesi, Yeni ve Eski Dünya Neojen memeli fosilleri veri tabanından sağlanan verilerin araştırılması ile gözden geçirilmesidir. Günümüz Anadolu ve Trakya'sında toplam 247 Üst Miyosen (11.1- 5.3 milyon yılları arası) lokaliteleri içerisinde 105 Rhinocerotidae buluntusu barındıran lokalite tespit edilmiştir. Bu lokaliteler, Chilotherium, Pliodiceros, Ceratotherium, Acerorhinus, Dihoplus, Aceratherium, Stephanorhinus, Subchilotherium ve Diceros olmak üzere 9 farklı cins içermektedir. Fosil lokalitelerin uzamsal dağılımlarından dolayı bölge coğrafik olarak üç bölüme ayrılmıştır. Bunlar; Trakya, Batı ve Güney Anadolu ve de İç Anadolu'dur. Üst Miyosen boyunca bu üç bölgede bulunan ortak cins Chilotherium, Pliodiceros, Acerorhinus ve Dihoplus'dır. Bu çalışmanın sonuçları, Rhinocerotidae üyelerinin Anadolu Üst Miyosen memelileri topluluğunun en yaygın elementlerinden biri olduğunu göstermektedir. Üst Miyosen dönemde Rhinocerotidae tür zenginliği artmıştır. Rhinocerotidae türlerinin yanı sıra Anadolu Üst Miyosen'inde görülen açık habitatlara ve ağaçlık alanlara uyum sağlamış hyaenid, felid, bovid ve proboscid gibi diğer memeli türlerinin varlığı, bu faunaların Üst Miyosen dönemde Avrasya'nın büyük bölümünü dağılmış olan Pikermiyen kronofaunasının iyi temsilcileri olduğunu göstermektedir. Üst Miyosen Rhinocerotidae üyelerinin çoğu, Avrasya'daki Pikermiyen kronofaunanın yok oluşuna paralel olarak Anadolu'da da Miyosen sonunda kaybolmuştur. Bununla birlikte, Chilotherium gibi bazı cinsler Anadolu'daki Orta Pliyosen'e kadar hayatta kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to provide an overview of the paleobiogeographic distribution and phylogenetic relations of Rhinocerotidae members from the late Miocene of Anatolia by investigating the recently published literature and the data downloaded from the New and Old World Neogene fossil mammal database. In total 105 rhinoceros bearing localities out of 247 from the late Miocene in today's Anatolia and Thrace were detected. 10 different fossil genera including Chilotherium, Pliodiceros, Ceratotherium, Acerorhinus, Dihoplus, Aceratherium, Stephanorhinus, Subchilotherium, Diceros, and Hispanotherium were observed in these localities. The studied area geographically divided in three regions due to spatial distribution of the fossil localities and these are; Turkish Thrace, West and South Anatolia, and Central Anatolia. Chilotherium, Pliodiceros, Acerorhinus ve Dihoplus were the common genera existed in these three regions during the late Miocene. The results of this study illustrate that Rhinocerotidae members were one of the most common elements of Anatolian late Miocene mammal assemblages. Their species richness increased during the late Miocene. Presence of open habitat and woodland environment adapted speices including some hyeanes, felids, bovids, hipparionine horses, and proboscids in addition to rhinoceros during the late Miocene in Anatolia indicate that these faunas were good representatives of the Pikermian chronofauna dispersed great part of Eurasia during this time. Most of the late Miocene Rhinocerotidae members disappeared at the end of the Miocene in Anatolia in parallel with the extinction of the Pikermian chronofauna in Eurasia. However some genera like Chilotherium survived until the middle Pliocene in Anatolia.