The relationship between social intelligence, cultural intelligence, anxiety, attitude levels, and willingness to communicate in English
Sosyal zeka, kültürel zeka, kaygı ve tutum seviyeleri ile İngilizce iletişim kurma gönüllüğü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 461269
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖLÇÜ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşmenin sonucunda dünya çok uluslu ve çok dilli bir yer haline gelmiştir. Durum böyleyken, öğrencilerin sadece yabancı bir dilde iletişim kurması yeterli olmamakla birlikte, çok kültürlü bir ortamda diğer insanlarla sosyal etkileşim kurabilmeleri gerekmektedir. İletişim kurma gönüllülüğü son yirmi yıldır önem kazanmış ve konuyla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Fakat, çoğunlukla Batıda yürütülen bu çalışmalar iletişim kurma gönüllülüğüyle kültürel zeka ya da sosyal zeka arasındaki ilişkiyi yordamaya yönelik olmamıştır. Bu sebeple, bu çalışma öğrencilerin sosyal zeka ve kültürel zekalarının iletişim kurma gönüllülüğünü etkileyip etkilemediğini ve ayrıca kaygı ve İngilizceye karşı tutum gibi bireysel değişkenlerin öğrencilerin konuşma gönüllülüğü üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Çalışmada öğrencilerin kaygı, tutum, sosyal, kültürel zeka ile iletişim kurma isteklilik seviyelerinin cinsiyet, yaş, okudukları bölüm, ve İngilizce konuşulan bir ülkede bulunma tecrübelerine göre değişip değişmediğinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu çalışma 2016-2017 akademik yılında Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde yürütülmüştür. Nicel veriler, iki bölümdeki okumakta olan 349 öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak İletişim Kurma İstekliliği Ölçeği, Tromso Sosyal Zeka Ölçeği, Kültürel Zeka Ölçeği, İngilizceye karşı tutum ve kaygı ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin hesaplanmasında SPSS 16.0 programı kullanılmıştır ve sonuçlar göstermiştir ki katılımcı öğrencilerin konuşma gönülllüğü seviyeleri yüksektir. Ayrıca, daha önce İngilizce konuşulan bir ülkede bulunmanın konuşma gönülllüğü, kültürel zeka, ve İngilizceye karşı tutumları üzerinde olumlu etkisi vardır. Konuşma gönülllüğünün diğer değişkenlerle olan ilişkisi incelendiğinde ise, konuşma gönülllüğünü en iyi açıklayan kavramların sırasıyla tutum, kaygı, ve bilişsel kültürel zeka olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, the world has become a multinational and multilingual place. Under these circumstances, it is not adequate for students only to communicate in a foreign language; they are also expected to build up social interactions in a multicultural setting. The notion of willingness to communicate has gained importance in the last twenty years and a great deal of research has been done about the issue. However, these studies were mainly conducted in Western context and none of them examined the relationship between willingness to communicate and social, cultural intelligences. Hence, this study investigates the relationship between social,cultural intelligence, anxiety and attitude levels and WTC participants' levels and the effect of variables such as age, gender, grade, and English-speaking country experience on these notions. This study was conducted at Erciyes University English Language Teaching and English Language and Literature departments during 2016-2017 academic year. The quantitative data was gathered from 349 students at these departments. Willingness to Communicate, Tromso Social Intelligence, Cultural Intelligence, Anxiety, and Attitudes Towards Learning English Scales were used for data collection. The data were analyzed by means of SPSS 16.0 program and the finding revealed that the participants of this study had high levels of WTC. Besides, it was shown that the experience of being in an English-speaking country positively affected students' WTC, cultural intelligence, and attitude levels. When WTC was regressed with other variables, it was found out that the best predictors of WTC was attitude, anxiety, and cognitive cultural intelligence, respectively.