Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemaların suçluluk utanç ve affetmeyi yordaması
The prediction of early maladaptive schemas on guilt, shame and forgiveness in college students
- Tez No: 461327
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KESİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin erken dönem uyumsuz şemaları ile onların, suçluluk, utanç ve affedicilikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, eğitim fakültesinde öğrenim gören lisan öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 282'sı (%63.7) kız, 161'i (%36.3) da erkek olmak üzere, toplam 443 öğrenciden oluşmaktadır Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Young Şema Ölçeği kısa form (YŞÖ-KF3) - Erken dönem uyumsuz şemalar Ölçeği”,“Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği”ve“Heartland Affetme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpım Korelâsyon Tekniği uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin erken dönem uyumsuz şemalarının suçluluk, utanç, gurur ve affediciliklerinin (Kendini, diğerleri ve durumu), tutumlarına ilişkin varyansının ne kadarını yordadığını ortaya koymak için çoklu regresyon analizinin, stepwise tekniği uygulanmıştır. Bu araştırmayla elde edilen sonuçlara göre; enken dönem uyumsuz şemalar ile suçluluk duygusu arasında yüksek ve orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler, enken dönem uyumsuz şemalar ile utanç duygusu arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler, enken dönem uyumsuz şemalar ile gurur arasında yüksek düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişkiler, enken dönem uyumsuz şemalar ile affetme (kendini, diğerlerini ve durumu) arasında yüksek düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar dahilinde tartışma ve önerilere ayrıntılı olarak değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to reveal the relationship between early maladaptive schemas and their guilt, shame and forgiveness of college students. Investigation sample of the study is comprised of students who are studying at education faculty. The sample of the study made up of 443 students of whom 282 students were female and 161 students were male. In this research, Personal Information Form, Young Schema Questionnaire Short Form (YŞÖ - KF3)-Early Maladaptive Schemas Scale, The Trait of Shame and Guilt Scale and Heartland Forgiveness Scale were used as data collecting tools. In the data analyzing process, Pearson Product Moment Correlation Technique was applied in order to determine the relationship between variables. The stepwise technique of multiple regression analysis was applied to reveal that how much variance of attitude of guilt, shame, pride and forgiveness of college students do their early maladaptive schemas predict. According to the results were obtained with this research, high and moderate positive significant correlations was found between early maladaptive schemas and feeling of guilt, high level positive correlation was found between early maladaptive schemas and feeling of shame, high level significant negative correlation was found between early maladaptive schemas and feeling of pride, and high level negative correlation was found between early maladaptive schemas and forgiveness. Based on obtained results, discussion and suggestions were included in detail.