Uyarlanabilir eğitsel hiper ortamlarda içerik oluşturmaya yönelik web tabanlı bir uygulama geliştirilmesi ve uygulamanın kullanılabilirliği
Development of a web based application towards content development in adaptive educational hypermedia and usability of application
- Tez No: 461460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öğrencilerin özelliklerine, bilgilerine ve amaçlarına göre bireyselleştirilmiş öğrenme ortamı sunan ortamlar uyarlanabilir eğitsel hiper ortamlardır. Genel olarak uyarlanabilir eğitsel hiper ortamlarda kullanıcı özelliklerine göre bir kullanıcı modeli oluşturulur ve oluşturulan kullanıcı modeline göre metin, içerik veya sunum düzeyinde uyarlamalar gerçekleştirilir. Uyarlanabilir eğitsel hiper ortamlarda kullanıcı modeli oluşturma kadar oluşturulan kullanıcı modeline göre farklı içerik gösterim biçimlerini sağlamak da öğrenme açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, uyarlanabilir eğitsel hiper ortamlarda içerik oluşturmaya yönelik web tabanlı bir uygulama geliştirilmesi ve geliştirilen uygulamanın kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli gelişimsel araştırmadır ve araştırmada belli bir ürün üzerine odaklanılmıştır. Geliştirilen uygulamanın kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla alan uzmanı görüş formu geliştirilmiş ve 7 farklı alan uzmanından sistemin kullanılabilirliğine yönelik görüşler istenmiştir. Sonuç olarak geliştirilen uygulamanın yüksek kullanılabilirlik düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca alan uzmanı önerilerine dayalı olarak sistemde güncelleme/geliştirme yapılmış ve sistem www.adaptivecontentdevelopment.com adresinde yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adaptive educational hypermedias offer individualized learning environment according to students characteristics, knowledge and purposes. Generally, in adaptive educational hypermedia creating the user model based on the characteristics of user and applying adaptations of text, content or presentations according to created user model. Providing different forms of content representation based on the user model as well as creating the user model in adaptive educational hypermedia is of great importance in terms of learning. The purpose of this study is to develop a web based application for content development in adaptive educational hypermedia and examine the usability of the developed application. The research model is developmental research and focuses on a specific product in this research. An expert review form was developed for examining the usability of application and opinions were asked of the usability of the system from 7 different experts. As a result, the developed application has been found to have a high usability level. In addition, the system has been updated / developed based on expert suggestions and the system has been published at www.adaptivecontentdevelopment.com.