Öz düzenlemeye dayalı yazma eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgilendirici metin yazma becerisine, yazmaya yönelik öz düzenleme becerisine ve yazma öz yeterlik algısına etkisi
The effect of self-regulated writing instruction on middle school students' informative writing skills, self-regulated writing skills, and self-efficacy perception
- Tez No: 461461
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu araştırmanın amacı, öz düzenlemeye dayalı yazma eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgilendirici (açıklayıcı) metin yazma becerisine, yazmaya yönelik öz düzenleme becerisine ve yazma öz yeterlik algısına etkisini incelemektir. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Isparta ili Mavikent Ortaokulunda öğrenim gören 66 altıncı sınıf öğrencisiyle on bir hafta süreyle yürütülmüştür. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine öz düzenlemeye dayalı yazma eğitimi, kontrol grubu öğrencilerine ise Türkçe Öğretimi Programı'na dayalı yazma eğitimi verilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Bilgilendirici Metin Yazma Değerlendirme Formu, Öz Düzenlemeye Dayalı Yazma Ölçeği ve Yazma Becerisi Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verileri desteklemek amacıyla deney grubu öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizi sürecinde betimsel istatistikler, t-testi, karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel veriler incelendiğinde deney grubu öğrencilerinin bilgilendirici metin yazma becerisi, yazmaya yönelik öz düzenleme becerisi ve yazma öz yeterlik algı düzeylerinin kontrol grubu öğrencilerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile incelenmiştir. Kendisiyle görüşme yapılan deney grubu öğrencileri bilgilendirici metin yazma, yazmaya yönelik öz düzenleme ve yazma öz yeterlik algılarında gelişme olduğuna dair görüş bildirmiştir. Ayrıca, araştırma sonucunda elde edilen nitel veriler motivasyon, gelişen beceriler, katkılar, destekleyici unsurlar ve olumsuzluklar olmak üzere beş temada toplanmıştır. Bu temalardan özellikle motivasyon ve gelişen beceriler temaları, araştırmanın nicel bulgularını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of self-regulated writing instruction on middle school students' informative (expository) writing skills, self-regulated writing skills, and self-efficacy perception. This study was conducted at Isparta Mavikent Middle school in 2015-2016 academic year. The implementation lasted for eleven weeks and 66 sixth grade students participated in the study. A quasi-experimental pretest-posttest control group design was employed in the study. While the experimental group students received self-regulated writing instruction, the control group students received conventional writing instruction based on Teaching Turkish Curriculum. In the scope of the study, Informative Writing Evaluation Form, Self Regulated Writing Scale, and Self Efficacy Writing Skill Scales were used as data collection instruments. To be able to triangulate emerging findings, qualitative data were gathered through semi-structured interviews with the experimental group students. In the analysis of the quantitative data, descriptive statistics, t-test and two-way ANOVA for mixed measures were executed. For quantitative data, a comparison of the experemintal and the control group results demonstrated that the levels of the experimental group on informative writing skills, self-regulated writing skills, and self-efficacy perception were statistically and significantly higher than the control group. The content analysis was carried out to analyze the qualitative data. The experimental group students reported a development on informative writing skills, self-regulated writing skills, and self-efficacy perceptions during the interviews conducted. Furthermore, five themes namely motivation, developing skills, contributions, supporting aspects and problems emerged as a result of the qualitative analysis. Remarkably, the two emerging themes of“motivation”and“developing skills”support the findings of the quantitative data.