Investigation of the factors that cause classroom language anxiety for EFL learners in an Iraqi university
Irak'taki bir üniversitede İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenler için sınıf dili kaygısına neden olan faktörlerin araştırılması
- Tez No: 461474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite düzeyinde yabancı dil öğrenen Iraklı öğrenciler arasında yabancı dil sınıf kaygı düzeyini araştırmaktır. Çalışma, dil kaygısına yol açan en çok ve en az etkili olan faktörleri ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca, bu çalışma kadın ve erkek öğrenciler arasında dil kaygı düzeylerini araştırmıştır. Çalışmada üç farklı araştırma sorusu yöneltilmiştir: İlk soru, üniversite düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklı öğrenciler arasında yabancı dil sınıf kaygı düzeyi – YDSK (FLCA) ne seviyededir? İkincisi, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklı öğrenciler arasında YDSK'ya neden olan en çok ve en az etkili faktörler nelerdir? Üçüncü soru ise yabancı dil öğrenirken, yabancı dil öğrenen Iraklı erkek ve kadın öğrenciler arasında YDSK'yı etkileyen faktörler açısından bir fark var mıdır? Veri toplama işlemi karma bir yöntemle uygulanmıştır: Kısa süreli mülakat ve Horwitz ve arkadaşları (1986) tarafından geliştirilen YDSK ölçeğinden uyarlanan bir anket bu çalışmada kullanılmıştır. Katılımcıların frekanslarını, ortalamalarını, yüzdesini ve standart sapmasını elde etmek amacıyla veriler SPSS programı sürüm 20 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan toplam popülasyon, 2016–2017 akademik yılında Selahaddin Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümünde dört sınıftan seçilen yüz doksan altı yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklı öğrenciden oluşmaktadır. Bulgular, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklı öğrencilerin çoğunun yüksek düzeyde YDSK'ya sahip olduğunu göstermektedir. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklı öğrenciler arasında YDSK'ya neden olan en etkili faktörler şunlardır: Öğrencilerin yabancı dil dersleri esnasında konuştukları andaki duygu ve özgüvenleri, öğrencilerin hata yaptıklarında öğretmenleri tarafından düzeltilme korkusu, öğrencilerin dil sınavına iyi hazırlanmalarına rağmen kafa karışıklığı. Diğer yandan, öğrencilerin ana dilde konuşan biriyle yabancı dil pratiği yaptıkları esnadaki tedirginlikleri, öğrencilerin yabancı dil derslerinde gönüllü olarak yanıt verdikleri andaki duyguları ve öğrencilerin yabancı dil dersine girmemeye ilişkin duyguları gibi faktörlerin YDSK'ya neden olan en az etkili faktörler olduğu tespit edilmiştir. Kadın ve erkek öğrencilerin kaygı düzeyleri arasında yapılan karşılaştırma açısından sonuçlar, kadın öğrencilerin erkek öğrencilerden daha kaygılı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the level of foreign language classroom anxiety among Iraqi foreign language learners at university level. It aimed to explore the most and least influential factors that cause language anxiety. Furthermore, the study investigated the level of language anxiety between male and female learners. The study directed three research questions: First, what is the level of foreign language classroom anxiety (FLCA) among Iraqi EFL learners at university level? Second, what are the most and least influential factors that cause FLCA among Iraqi EFL learners? Third, is there any difference between male and female Iraqi language learners in terms of factors affecting their FLCA in learning a foreign language? Collecting data was conducted through a mixed method: a short- structured interview and a questionnaire that was adapted from FLCA scale developed by Horwitz et al. (1986). The data were analyzed by using SPSS program version 20 to accomplish the frequencies, means, percentage and standard deviation of the participants. The total population that participated in the study consisted of one hundred and ninety-six Iraqi EFL learners from four stages in the college of education- English department at Salahaddin University for the academic year 2016-2017. The findings showed that the majority of Iraqi EFL learners had a high level of FLCA. The most influential factors that cause FLCA among Iraqi EFL learners were the following: students' feelings and confidence when they speak during their foreign language classes, students fear of lecturers' correction when they make mistakes, students' confusion even when they are well- prepared for a language test. On the other side, foctors such as students' nervousness while practising their foreign language with a native speaker, students' feelings when they voluntarily respond to answers in their foreign language classroom and students' feelings of not going to language class were found to be least influential factors that cause FLCA. In terms of the comparison between female and male students' level of anxiety, the results showed that female learners were more anxious than the male learners.