The implementation of VEO in an English language education context: A focus on teacher questioning practices
Bir İngiliz dili eğitimi bağlamında VEO uygulaması: Öğretmen sorularına bir bakış
- Tez No: 461484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma, VEO ve yansıtıcı bir öğretmen eğitim programının öğretmen dil farkındalığının ve 'etkileşimi öğrenmede aracı ve yardımcı olan bir araç olarak kullanma yeteneği' (Walsh 2011, p. 158) olarak tanımlanan Sınıf içi Etkileşimsel Yeti'nin gelişimini nasıl artırdığını raporlaştıracaktır. Son yirmi yılda, çeşitli dil öğrenme ortamlarında yabancı dil ediniminde etkileşimsel yeti üzerindeki ilgi giderek artmaktadır (örn. Escobar Urmeneta, 2013). Konuşma çözümlemesi (KÇ), katılımcıların bedenleşmiş etkileşimsel kaynaklarla an be an bağlanmaları ile birlikte oluşan bir olgu olarak Etkileşimsel Yetiyi (IC) kanıtlamak için yeni bir yaklaşım sağlar. Hem öğretmenler hem de öğrenciler bu etkileşimsel kaynakları dil öğrenme ortamlarında uygularlar. Sınıf ortamında öğrencilerin katkı sağlamalarını kolaylaştırmak için öğretmenler tarafından gerçekleştirilen çeşitli eylemleri çerçevelemek için birçok girişimde bulunulmuştur ve İngilizcenin Yabancı Dil olarak öğretimi (EFL) bağlamında öğretmen eğitimi müfredatına Sınıf içi Etkileşim Yeti'nin (CIC) katılması konusunda yeni çalışmalar giderek artmaktadır (Sert, 2015). Bu çalışma, 14 haftalık dönem boyunca öğretmen adayları eğitim programında öğretmen sorularına odaklanarak EFL öğretmen adaylarının sınıf içi etkileşimsel yetilerini (CIC) nasıl geliştirdiklerini incelemek için hazırlanmıştır. Bu veri seti Birleşik Krallık, Almanya, Finlandiya, Türkiye ve Bulgaristan'dan altı farklı ortağı olan VEO Europa Projesi kapsamında proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Olcay Sert ve proje asistanı Arş. Gör. Merve Bozbıyık tarafından oluşturulmuştur (2015-1-UKO1-KA201-013414). Bu veri seti, Türkiye'deki 11 öğretmen adayı tarafından gerçekleştirilen ve Video Temelli Gözlem (VEO) mobil uygulaması, sürekli mesleki gelişimde kullanılan video eklentili bir gözlem aracı, kullanılarak kaydedilen 22 ders saatinden oluşmaktadır. Öğretmen adayları, danışman öğretmen geribildirimlerine, akran geribildirimlerine ve eleştirel öz yansıtma metinlerine dayanan yansıtıcı uygulamalara katıldılar. Bu çalışmanın verilerini (a-Sınıf içi etkileşimin Konuşma Çözümlemesi ile analizi, b- öğretmen görüşmeleri ve c-uyarılmış hatırlatmaların nitel çözümlemesi) analiz etmek için Konuşma Çözümlemesi ve Sürekli Karşılaştırma Yönteminin birlikte kullanıldığı nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının öğrenci katılımını teşvik etmek için öğrencinin bir önceki ifadesini genişleterek çeşitli öğretmen sorularını kullanmanın nasıl üstesinden geldiğini ve böylece sınıf içi etkileşimsel yetilerini (CIC) yansıtıcı döngünün iki aşaması arasında nasıl geliştirdiklerini göstermektedir. Bu bulgular, dil öğrenme sürecinde CIC gelişiminin öneminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir. Bu araştırma, aynı zamanda, dil öğretmenliği eğitiminde verilere ve kanıtlara dayalı gözlem ve değerlendirmenin en önemli olduğu uygulama dönemi için veri öncülüğünde ve kanıta dayalı yansıtıcı uygulama oturumuna doğru zamanda gerekli bir çalışma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study reports findings on how VEO and a reflective teacher education program enhance the development of teacher language awareness and Classroom Interactional Competence (CIC), defined as the“ability to use interaction as a tool for mediating and assisting learning”(Walsh 2011, p. 158). In the last two decades, there has been increasing interest in L2 Interactional Competence in a variety of language learning settings (e.g. Escobar Urmeneta, 2013; Pekarek Doehler, 2010). Conversation Analysis provides a novel approach to document that Interactional Competence (IC) as a co-constructed phenomenon with participants' moment-by-moment engagement of embodied interactional resources. Both language teachers and learners perform these interactional sources in language learning environments. Several attempts have been made to frame a variety of actions performed by teachers to facilitate language learners' contributions in classroom atmosphere, and there is a growing body of research on the integration of CIC into the teacher education curricula in EFL contexts (Sert, 2015). This study sets out to examine how EFL trainee teachers develop their CIC with the emphasis on teacher questioning practices during a 14-week semester in a preservice teacher education programme. The dataset consists of 22 classroom hours that were taught by 11 preservice teachers in Turkey and recorded using a mobile app, Video Enhanced Observation (VEO), a video tagging observation tool for continuous professional development. The dataset was comprised by the project coordinator Assist. Prof. Dr. Olcay Sert and the project assistant Ress. Assist. Merve Bozbıyık within the scope of VEO Europa Project that has six different partners from five countries including United Kingdom, Germany, Finland, Turkey, and Bulgaria (2015-1-UKO1-KA201-013414). The preservice teachers were engaged in a reflective cycle based on reflections on mentor-teacher feedback, peer feedback, and written critical self-reflections. A combined qualitative methodological approach of Conversation Analysis and Constant Comparison Method was used to analyze the data of this study: (a) CA analyses of classroom interactions, and qualitative analysis for (b) teacher interviews; and (c) stimulated recalls. The findings have indicated that the preservice teachers have managed to utilize various teacher questioning practices to promote learning contribution by extending the students' previous utterances and developed their CIC across two rounds of the reflective cycle. These findings can contribute to a better understanding of the significance of development of CIC in language learning process. This research also provides a timely and necessary study of the data-led and evidence-based reflective practice session in language teacher education.