Müziksel işitme okuma ve yazma eğitiminin keman eğitimine etkisi
The effect of musical hearing reading and writing education to violin education
  1. Tez No: 461486
  2. Yazar: BÜŞRA İNCİ ŞENDURUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, müziksel işitme okuma ve yazma (MİOY) eğitiminin, keman eğitimine etkisini ortaya koymak amacıyla, regresyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma nicel bir araştırmadır. Çalışmada, Türkiye'deki belirli kriterlere göre seçilen yedi üniversitenin müzik eğitimi anabilim dallarında lisans 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 53 keman öğrencisine anket uygulanmıştır. Anket, öğrencilerin öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarında uygulanmıştır. Çalışmada ortaya çıkan regresyon analizi sonuçlarına göre, müziksel işitme okuma ve yazma eğitiminin, keman eğitimine etkisi olduğu saptanmıştır. Çalışmada, MİOY eğitiminin keman eğitimi üzerindeki etkisini göstermek için oluşturulan modellerden sadece bir tanesi istatistiki olarak anlamsız çıkmıştır (p>0.05, sig=0.54). Bunun dışındaki tüm modeller istatistiki olarak anlamlıdır. Çalışmada ortaya çıkan regresyon analizinin sonuçlarına göre kurulan modellerden açıklama gücü en yüksek olan modelde, açıklama gücü %27, açıklama gücü en düşük olan model ise açıklama gücü %11'dir. MİOY eğitiminin keman eğitimi üzerindeki etkisine baktığımızda ise, çalışmada ortaya çıkan regresyon analizinin sonuçlarına göre, en büyük etki, %54, en düşük etki ise, %36 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma için öngörülen sonuçlar, elde edilen sonuçlar ile doğrulanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine the effect of musical hearing reading and writing (MHRW) education to violin education, by using regression analysis method. The research is a quantitative research. In this study survey method has been used to 53 fourth grade students who are studying music at seven universities which were chosen by particular criterias in Turkey. The survey was applied to students in higher education institutions which they are studying at. The regression analysis results show that, violin education is being affected by musical hearing reading and writing education. In this study, there is only one modal which is composed to show the effect of musical hearing reading and writing education to violin education, is statistically meaningless (p>0.05, sig=0.54). Apart from this, all modals are found statistically significant. In this study regression results show that, while the modal which has the highest explanatory power has %27 explanatory power , the modal which has the lowest explanatory power has %11 explanatory power. When we look at the effect of musical hearing reading and writing education to violin education, regression analysis results in this study show that, the highest effect calculated as %54 and the lowest effect calculated as %36. In this study, it is confirmed that, foresight results are compatible with studies results.