Görsel iletişim tasarımı bölümü illüstrasyon derslerinde tasarlanan çalışmaların tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the studies designed in visual communication design department art illustration courses by design elements and principles
- Tez No: 461487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İllüstrasyon Derslerinde Tasarlanan Çalışmaların Tasarım Eleman ve İlkelerine Göre Değerlendirilmesi" adlı bu çalışmada tasarım eleman ve ilkeleri kavramsal bakımdan araştırılmış, illüstrasyon çeşitleri ve teknikleri görsel örneklerle tanımlanmıştır. Çalışmanın yöntem bölümünde Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 2. Sınıf öğrencilerinin tasarlamış olduğu illüstrasyon çalışmaları tasarım ilke ve elemanlarına göre değerlendirilmiş ve yapmış oldukları çalışmalarda bu eleman ve ilkelerin kullanım düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 30 adet çalışma değerlendirme ölçeğiyle uzmanlar tarafından puanlanmış, elde edilen sayısal veriler analiz edilerek çalışmaların başarı seviyeleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda illüstrasyon çalışmalarında tasarım eleman ve ilkelerinin ne düzeyde kullanıldığına ulaşılmış, bulgular ve yorumlarla çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Evaluation of the Works Designed in Visual Communication Design Department Art Illustration Courses by Design Elements and Principles”, design elements and principles were researched in conceptual terms, and illustrative types and techniques were defined with visual examples. In the method section of the study, illustrations designed by the 2nd year students of the Department of Visual Communication Design, Faculty of Fine Arts, Gazi University were evaluated according to design principles and elements, and it was aimed to determine the level of use of these elements and principles in their studies. 30 studies were scored on the evaluation scale by experts, the achievement levels of the studies were determined by analyzing the numerical data obtained. As a result of the research, the level of design elements and principles used in the illustrations has been found and the study has been supported with findings and interpretations.