Öğretmenlerin sınıf yönetimi algılarının teknoloji destekli işlenen derslerde çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of classroom management perceptions of teachers in technology assisted courses in terms of various variables
  1. Tez No: 461488
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul düzeyinde öğretmenlerin sınıf yönetimi algılarını teknoloji destekli işlenen derslerde çeşitli değişkenler açısından incelemek olarak belirlenmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış olup çalışma Ankara ili Sincan ilçesinde 7 farklı ortaokuldaki 171 branş öğretmenine uygulanmıştır. Katılımcı öğretmenlerin %79'u kadın ve %21'i erkektir. Katılımcıların mesleki deneyime göre dağılımları incelendiğinde %37,4'ünün 11 yıl ve üstü deneyime sahip öğretmenler olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretim alanına göre 46 katılımcı öğretmenle en yoğunlukta olan branşların fen ve teknoloji bilimleri alanı (fen bilimleri, bilişim teknolojileri, teknoloji ve tasarım) olduğu görülmüştür. Veri toplama aracı olarak 7 bölümden oluşan bir ölçek geliştirilmiştir. Bu bölümler sırasıyla;“demografik özellikler”,“bilişim teknolojileri özgüveni”,“etkinlik yönetimi özgüveni”,“teknoloji entegrasyonu inancı”,“derste teknoloji kullanımının etkililiğine yönelik inanç”,“ders süresinin yönetimi inancı”ve“teknoloji destekli işlenen derslerde sınıf yönetimi algısı”dır. Veri analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken olan teknoloji destekli işlenen derslerde sınıf yönetimi algısı üzerinde yordayıcı olup olmadığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca cinsiyet, öğretim alanı ve mesleki deneyim değişkenlerinin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için bağımsız örneklem t-testi ve tek faktörlü ANOVA uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin teknoloji destekli işlenen derslerde sınıf yönetimi algıları üzerinde cinsiyet ve öğretim alanının etkisi olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin mesleki deneyim sürelerinin teknoloji destekli işlenen derslerdeki sınıf yönetimi algılarına etkisine bakıldığında 5 ile 7 yıl mesleki deneyime sahip öğretmenlerin teknoloji destekli sınıf yönetimi algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin etkinlik yönetimi özgüvenlerinin teknoloji destekli işledikleri derslerdeki sınıf yönetimi algıları üzerinde etkili olduğu, bilişim teknolojileri özgüveninin ise tek başına anlamlı bir yordayıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin teknoloji destekli işledikleri derslerdeki sınıf yönetimi algıları üzerinde teknoloji entegrasyonu inançlarının anlamlı bir yordayıcı olduğu, öte yandan derste teknoloji kullanımının etkililiğine yönelik inançları ve ders süresinin yönetimi inançlarının tek başına anlamlı bir yordayıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine teachers' perceptions of classroom management in terms of various variables in the courses conducted with technology support at secondary school level. Correlational survey model was used in the study and the study was applied to 171 branch teachers in seven middle schools in Sincan county of Ankara province. % 79 of the participating teachers are female and % 21 are male. When the distribution of participants according to professional experience was examined, it was seen that 37.4% were teachers with more than 11 years of experience. In addition, according to the field of education, it has been seen that the most intensive attendance with 46 participant teachers is in the field of science and technology (science, information technology, technology and design). The data collection tool consists of 7 parts. These sections are;“demographic characteristics”,“ Scale of self-confidence of information technology ”,“Scale of self-confidence in activity management ”,“technology integration belief scale”,“Scale of belief about the effectiveness of technology use in courses ”,“Course duration management belief scale”and“Scale of classroom management perception in technology supported courses”. In data analysis, multiple linear regression analysis was used to determine the predictive effect of independent variables on the dependent variable which is classroom management perception in technology supported courses. In addition, independent sample t-test and one-factor ANOVA were used to determine the effect of gender, teaching branch and professional experience variables on dependent variables. According to the results of the study, it has been determined that there is no effect of gender and teaching area on perceptions of classroom management of teachers in the courses that are supported by technology. Given the influence of teachers' professional experience durations on the perceptions of classroom management in technology-supported courses, it is concluded that teachers with 5 to 7 years of professional experience have higher perceptions of technology-supported classroom management. Also, it has been found out that teachers' self-confidence in efficacy management has an effect on the perceptions of classroom management in technology-supported courses and that the self-reliance of information technologies is not a significant predictor alone. The beliefs of technology integration is a significant predictor on the classroom management perceptions of teachers in technology-supported courses. On the other hand the beliefs about the effectiveness of technology use in courses and the management beliefs of the course duration alone are not a significant predictor.