Ortaokul fen bilimleri derslerinde müzik destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
Effect of music-assisted education in middle school science courses on student success
- Tez No: 461500
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, ortaokul fen bilimleri derslerinde müzik destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisini belirlemek üzere, 2015-2016 öğretim yılında Ankara ili ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ortaokulunda bulunan toplam kırk (40) 6. sınıf öğrenci ile çalışılmıştır. Uygulama için bilgi düzeyleri birbirine denk iki sınıf seçilmiş ve kura yolu ile bu sınıflardan biri deney (20 öğrenci) diğeri ise kontrol grubu (20 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki deney ve kontrol grubu üzerinden elde edilen veriler SPSS paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın alt problemlerinde aritmetik ortalama ve Wilcoxon İşaretli Sıralama Testi kullanılmıştır. Ünite çalışması üç hafta sürmüştür. Deneysel işlem öncesi, öğrencilerin başarı düzeyinin eşitlenmesi amacıyla, Fen Bilimleri öğretmeni tarafından oluşturulan 10 (on) soruluk test ile öğrencilerin ön test başarı düzeyi ölçülmüş, deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Deney grubuna uygulama süresince 'Işık ve Ses' ünitesinin 'Ses' konusuna yönelik, araştırmacı müzik öğretmeni tarafından bestelenmiş rap şarkısı öğretilmiştir. Deney grubuyla bu süre zarfı içerisinde Fen Bilimleri derslerinde bilişsel düzeyde bir ders yapılmamış, sadece rap çalışılmıştır. Kontrol grubunda ise Fen Bilimleri öğretmeni tarafından Ses konusu geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Deneysel işlem tamamlandıktan sonra ön test başarı düzeyinin belirlenmesinde kullanılan, Fen Bilimleri öğretmeni tarafından hazırlanan test, öğrencilerin son test başarı düzeyinin belirlenmesinde yeniden uygulanmıştır. Son testte deney ve kontrol gruplarının başarı düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında araştırmadan elde edilen verilere göre, müzik destekli öğretimin de Fen Bilimleri derslerinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın son kısmında, elde edilen verilere göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 40 sixth grade students from Odtü Gelistirme Vakfi Private Secondary School in 2015-2016 education year in order to identify the impact of musically supported sciences education on students' success in secondary schools. For application, the study determined two equally informed classes and experimental and control groups of 20 students each by lot. SPSS package program was used to analyse the data acquired from both groups that participated into the research. Arithmetic mean and Wilcoxon signed-rank test were used in the sub-problems of the research. Unit study took three weeks. Before experimental application, students were measured by a preliminary 10 questions success test prepared by the Sciences Teacher to equalize success levels and no meaningful statistical difference was found between the groups. Experimental group was taught a rap song composed by their Music Teacher under the 'Sound' subject within the Unit 'Light and Sound' throughout the application process. No cognitive level Sciences classes were held with the experimental group during this process, they only studied rap music. Control group, on the other hand, was taught the 'Sound' subject with conventional ways by their Sciences Teacher. Following the experimental application the test used for preliminary identification of success level was re-applied to both groups as a final test. No statistically significant difference was found between the success levels of the experimental and control groups as a consequence of the final test. According to the findings of the research, this study reached the conclusion that musically supported (rap) education can also be used as a method for Sciences classes. In the last section of this study, suggestions were made in accordance with the findings.