Matematiksel problem kurma stratejilerinin 5. sınıf öğrencilerinin problem kurma başarılarına etkisi
Effect of mathematical problem posing strategies on problem posing achievement of 5th grade students
- Tez No: 461501
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, matematiksel problem kurma stratejilerinin 5. sınıf öğrencilerinin problem kurma başarılarına etkisi Matematik Uygulamaları dersi çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında, öntest-sontest kontrol gruplu gerçek deneme modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Matematik Uygulamaları öğretim materyalinden araştırmacı tarafından seçilen etkinlikler, problem kurma çalışma kâğıtları ve araştırmacı tarafından hazırlanan problem kurma başarı testi kullanılmıştır. Araştırma Ankara ilindeki bir ortaokulda, iki farklı sınıfta okuyan 30 deney, 22 kontrol grubu olmak üzere toplam 52 5. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada Matematik Uygulamaları dersi etkinlikleri ve problem kurma çalışmaları, toplam 6 hafta deney grubu öğrencilerine uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir ek çalışma yapılmamıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler t-testi, ANCOVA, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda deney grubunda bulunan öğrencilerin problem kurma başarı testi öntest ve sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir artış görülürken, kontrol grubu öğrencilerinin sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öte yandan, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin problem kurma başarı testi öntest puan ortalamaları kontrol edildiğinde gruplararası sontest puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucu olarak çalışmaya katılan öğrencilerin problem kurma stratejilerine göre grup içi problem kurma başarı testi öntest ve sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak, deney grubu öğrencilerinin serbest problem kurma stratejisiyle oluşturulan soruları çözmeye daha eğilimli oldukları belirlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubu öğrencilerinin problem kurma stratejilerine göre problem kurma başarı testi sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Sonuç olarak, 5.sınıf düzeyinde Seçmeli Matematik Uygulamaları dersi kapsamındaki etkinliklere ve problem kurma çalışmalarına dayalı öğrenme ortamının öğrencilerin problem kurma başarısını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of Mathematical problem posing strategies on problem posing achievement of 5th grade students has been investigated in scope of Mathematics Applications Lesson. The study has been conducted with true experimental model by pretest – posttest including a control group in 2015-2016 academic year. The data has been gathered from the activities selected by the researcher from Mathematics Applications teaching material, the problem posing worksheets and the problem posing achievement test implemented by the researcher. The study has been conducted with the participation of 52 5th grade students from one of the secondary schools in Ankara. The students are from two separated class. Experimental group of the study consists of 30 students and the control group consists of 22 students. The activities of Mathematics Applications Lesson and the problem posing practices have been carried out for six weeks to experiment group students and the control group students have not been received any of these practices. The data of the study has been analyzed by t-test, ANCOVA, Mann Whitney U test and Wilcoxon signed rank test. The results of the study have showed that the post-test scores of the experimental group are significantly higher than the pre-test scores. On the other hand, control group students' pre-test and post-test scores are not significantly different. The experimental group's post-test mean scores of the problem posing achievement test are statistically different and higher than the control group's post-test scores. The other notable result is that the pre-test and the post-test scores of the problem posing strategies are not statistically different within groups. However, the experimental group is more likely to respond the questions which are prepared as unconstrained problem posing strategies. Moreover, the experimental and the control groups' problem posing achievement post-test mean scores has no significant difference in terms of the problem posing strategies. Consequently, it has been observed that the learning environment based on problem posing activities and activities conducted within the scope of 5th grade Mathematics Applications Lesson has increased the students' problem posing achievement.