3D modelleme programları ve figür imajlarının resim-iş eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin desen dersi başarılarına ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effects of 3D modelling programs and figure images on the achievement and motivation levels of the students in art and crafts teacher training department
- Tez No: 461521
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmada 3D programları ve yüksek çözünürlüklü figür imajlarının Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinin desen dersi başarılarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Erzincan Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında 2015-2016 öğretim yılında 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşmuştur. Araştırmanın modeli, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel yöntemdir. Araştırmada, görsel sanatlar eğitimi alanında desen eğitimi, geleneksel olarak canlı modelden çizim ile 3D programları ve yüksek çözünürlüklü figür imajlarının kullanıldığı eğitim yöntemi olarak iki şekilde verilmiştir. Her iki yöntemin uygulaması araştırmacıdan bağımsız olarak üniversitede bu dersi yürüten bir öğretim üyesi tarafından yürütülmüştür. Araştırmanın verileri öğrenci ürünlerinin araştırmacıdan bağımsız üç alan uzmanı tarafından değerlendirilmesinden oluşan Ürün Değerlendirme formu ve öğrencilerin derse ilişkin motivasyonlarını ölçmek için kullanılan Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22. (Statistical Package for Social Sciences) programında .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırmada verilerin normallik varsayımını sağlayıp sağlamadığını test etmek için Shapiro-Wilk normallik testi kullanılmıştır. Araştırmada ürün değerlendirme formları üzerinden alınan verilerin güvenirliğini ölçmek amacıyla, değerlendirmeciler arasındaki tutarlılığın analizi için Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu istatistik tekniği, Motivasyon Ölçeğinden alınan verilerin güvenirliği için ise, Cronbach alfa güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada öntest ve sontest puanları farkını ölçmek amacıyla Bağımsız Örneklemler t-testi (Independent-Samples t-test), deney ve kontrol grubunun grup içi öntest ve sontest puan farkını test etmek için ise, Bağımlı Örneklemler t- testinin (Paired Sample t-test) kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca grupların öntest, sontest ve izleme testi puanları arasındaki farkı test etmek için Tekrarlanan Ölçümler Varyans Analizi (Repeated Measure ) kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, deney grubunun 3D modelleme eğitiminden sonra desen dersi başarı düzeyi anlamlı olarak artmıştır. Kontrol grubunun geleneksel canlı modelden desen eğitiminden sonra başarı düzeyinin öntest puanlarına göre anlamlı artış göstermediği görülmüştür. Deney grubunun 3D modelleme eğitiminden sonra başarı düzeyi kontrol grubunda verilen eğitimden sonraki başarı düzeyine göre anlamlı ölçüde artış gösterdiği görülmüştür. İzleme testi sonuçlarına göre ise, 3D modelleme programı ile verilen desen eğitiminin izleme ölçüm puan ortalamaları öntest ortalamalarına göre anlamlı olarak artış gösterdiği, deney grubu sontest puan ortalamaları ile anlamlı bir fark olmadığı bulgulanmıştır. Öte yandan canlı modelle verilen desen eğitiminin izleme ölçüm puanlarının öntest ve sontest puan ortalamalarına göre yüksek olduğu, ancak bu yüksekliğin anlamlı bir fark oluşturmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Kontrol ve Deney grubunun izleme testleri karşılaştırıldığında da deney grubunun izleme puan ortalamalarının kontrol grubunun puan ortalamalarından anlamlı şekilde farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca deney ve kontrol grubunun desen dersine ilişkin motivasyon düzeyleri karşılaştırılmış, deney ve kontrol grubunun motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Sadece motivasyon alt boyutlarından iç motivasyon düzeyinde deney grubunun lehine anlamlı olarak farka ulaşılmıştır. Her iki grubunda motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu araştırmanın bulguları arasındadır. Araştırmanın sonucunda 3D modelleme programlarının desen dersi eğitim sürecinde canlı modelden eğitime alternatif olarak kullanılabileceği, eğitim sürecindeki aktivitelerin çeşitlendirilmesi adına her iki yönteminde zaman zaman uygulanmasının yerinde olacağı bilgi ve düşüncesi oluşmuştur. 3D modelleme programları ve yüksek kaliteli figür imajları özellikle sürekli model bulma sorununun yaşandığı eğitim kurumlarında bir alternatif yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the effects of the 3D programs and high definition figure images on the achievement of the students, who are studying at the Department of Art and Crafts Teacher Training in the Department of Fine Arts in the Faculty of Education, in design course. The study group of the research consisted of the students, who were in the 1st grade of the Department of Art and Crafts Teacher Training in the Department of Fine Arts in the Faculty of Education of Erzincan University in the academic year of 2015-2016.The model of the research is the experimental method among the quantitative research methods. In the research, the design course in the field of art education was given in two forms as; the 3D programs drawing from a live model traditionally and the training method which high definition figure images are used in. Application both of the methods was carried out with an academician dealing with the mentioned course in the university, independent of the researcher. The data of the research were collected with the Product Evaluation form prepared with the evaluation of the students' products after the evaluation by three evperts in the field independent of the researcher and the Motivation Scale used to determine the motivations of the students related to the lesson. The data of the research were tested at the level of .05 significance in the SPSS 22. (Statistical Package for Social Sciences) program. To test whether the data provided the hypothesis of normality in the study, Shapiro-Wilk normality test was applied. In order to measure the reliability of the data obtained from the product evaluation forms in the research, for the analysis of the consistency between the evaluators, Pearson Product-moment correlation coefficient, and for the reliability of the data from the Motivation Scale, Cronbach alfa reliability coefficient was used. In order to measure the difference between pre and post-test scores in the research, the Independent Sampling t-test, to test the in-group pre-test and post-test score difference between the experimental and control group, Paired Sample t-test was used. In addition, to test the difference between groups' pre-test, post-test and follow-up test scores in the study, Repeated Measure Variance Analysis was applied.According to the findings of the research, the achievement levels of design course of the experimental group increased significantly after the 3D modelling education. It was determined that the control group did not demonstrate a significant increase in their achievement levels after the design training from the traditional live model compared with their pre-test scores. It was noticed that the achievement level in the experimental group increased significantly after the 3D modelling education. According to the results of the Follow-up tests, it was found out that the averages of the follow-up measurement scores of the design training given by the 3D modelling program increased meaningfully compared with the pre-test averages, and no significant difference in the post-test score averages in the experimental group. On the other hand, it was also found out that the follow-up measurement scores given with the design training with live model were high compared with the pre-test and post-test score averages; however, that scores did not constitute a meaningful difference. When the follow-up tests of the control and experimental group were compared, it was notices that the follow-up score averages of the experimental group demonstrated difference meaningfully compared with the control group score averages.In addition, the motivation levels of the experimental and control groups related to the design course were compared; yet, no significant difference was encountered between the motivation levels of experimental and control group. Among the sub-dimensions of motivation, a meaningful difference was encountered only in favour of the experimental group at the level of internal motivation.At the end of the research, a knowledge and thought came into existence that the live model might be used as an alternative in education during the design course training process of the 3D modelling programs, and in order to vary the activities stated in the process of education, it would be useful to apply both of the methods when necessary. The 3D modelling programs and high definition figure images can be used as an alternative method especially in educational institutions where a problem of finding a continuous model occurs. It can be expressed that the diversity of the method may have an effect of enhancing the internal motivation, which is seen to be high especially in the experimental group.