7. sınıf matematik dersi çokgenler alt öğrenme alanının kavram haritası kullanılarak öğretiminin akademik başarıya etkisi ve öğrenci görüşleri
The impact of using concept maps on academic achievement in the sub-learned area of polygons in 7th grade maths and interviews of student
  1. Tez No: 461520
  2. Yazar: NESLİHAN BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, kavram haritası kullanımının öğrencilerin Çokgenler alt öğrenme alanındaki başarına etkilerini incelemek amacıyla 2015-2016 eğitim öğretim yılında, Çankırı ili Çerkeş ilçesinde bir devlet okulunda yapılmıştır. Deney grubunda 25 öğrenci, kontrol grubunda 25 öğrenci bulunmaktadır. Çalışmada 7. sınıf şubelerinden biri deney ve biri kontrol grubu olarak öntest başarı puanları ortalamalarının denkliğine göre rastgele seçilmiştir. Çalışma 4 hafta süresince devam etmiş olup kontrol grubuna mevcut programdaki etkinliklerle öğretim ile deney grubuna ise kavram haritası kullanılarak öğretim yapılmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmış olup nicel ve nitel veri toplama yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Çokgenler Başarı Testi (ÇBT) ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. 23 soruluk çokta seçmeli ÇBT, Ön test , son test ve kalıcılık testi olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubunun son test puanları ortalamaları arasında ortalama olarak deney grubu lehine artış olsa da istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca kalıcılık testinde elde edilen verilerin analiz sonuçlarına bakıldığında deney ve kontrol grubu arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubuyla yapılan görüşme verilerinin analizi sonucunda kavram haritası kullanımının öğretimde yararlı olduğunu, konunun daha kalıcı olmasını sağladığı ve iyi bir özetleyici olduğu gibi görüşler ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda, kavram haritalarının anlamlı öğrenmede ön örgütleyici olarak kullanılabildiği gibi konu öğretimi sırasında ve sonrasında iyi bir özetleyici, eski ve yeni bilgileri sentezleyici olduğunu destekler bulgulara ulaşılmıştır. Kavram haritası kullanılarak yapılan öğretimin öğrenci başarısını ve kalıcılığı olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a public school in Çankırı, Çerkeş province in the academic year of 2015-2016 in order to examine the effects of using concept mapping on the success of students in polygon sub-learning. There are both 50 students in the experiment and control group. Experiment and control group were selected according to the average of the achievement averages. Application period is 4 weeks. The control group was taught with the activities in the current program and the experimental group was taught using the concept map. In this study, to collect and resolve the data, quantitative and qualitative methods were used together. Therefore, the carried out study is a mixed methods research. Polygon Success Test (ÇBT) consists of 23 multiple choice questions related to the polygon. The same test was used as pretest, posttest and permanence test. Analysis of the data was done in SPSS. In the collection of qualitative data, semi-structured interview form is used. As a result of the analyzes made, statistically significant difference wasn't found between the mean of the post test scores of the experimental and control groups. There was a statistically significant difference between the experimental group and the control group in the permanence test. Findings revealed that the mathematics instruction which was enriched by concept maps has a significant effect on seventh grade students' academic achievement and permanence of this achievement related to measurement and polygon sub-learning areas. Also, according to the analysis of the opinion forms of the experimental group, it is found out that most of the students want to learn mathematics through concept maps and they think the use of concept mapping is useful, it makes the subject more permanent and is a good summarizer.