Müzik eğitimi anabilim dallarında elektrogitarın bireysel çalgı olarak kullanılmasına yönelik bir öneri
A suggestion on the usage of the electric guitar as an individual instrument in the department of music education
- Tez No: 461528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, elektrogitar çalgısının müzik eğitimi anabilim dallarında bireysel çalgı olarak kullanılıp kullanılamayacağının ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada Ankara ve Niğde illerinde görev yapan 49 müzik öğretmenine, Gazi Üniversitesi ve Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde görev yapan 24 öğretim elemanına ve bu üniversitelerde lisans eğitimini sürdüren 153 öğrenciye beş dereceli likert tipi ölçek ve açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulaması yapılmış ve çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda elektrogitarın yapısal ve teknik özellikleri açısından müzik öğretmenliği mesleğinde kullanılmaya elverişli bir çalgı olduğu, öğretim elemanlarının %83,4'ünün müzik eğitimi anabilim dallarında bireysel çalgı olarak elektrogitara yer verilmesi gerektiği görüşünde olduğu ve bireysel çalgı olarak müzik eğitimi anabilim dallarında yer verilmesi durumunda öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerinin %32'sinin elektrogitarı bireysel çalgı olarak talep edeceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal whether the electric guitar can be used as an individual instrument in the department of music education. The five point likert scale and open ended survey questions were analyzed and worked in the research with 49 music teachers who work in Nigde and Ankara, 24 instructors who work in Gazi University and Omer Halisdemir University, and 153 undergraduate students who study in these universities. As a consequence of research, it was determined that the electric guitar is suitable to be used in music education in terms of its structural and technical features in accordance with the opinions of music teachers. At the same time, %83.4 of instructors think that the electric guitar should be taught as an individual instrument in the department of music education. Also %32 of undergraduate students agree with them and assert that they are going to request the electric guitar as an individual instrument.