Okul öncesi eğitime devam eden 60 ay ve üzeri çocukların anne bağlanma stillerinin; empatik, duygusal ve sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi
The analysis of the influence of mother attachment styles of children 60 months old and over who continue pre-school education on their level of emphatic, emotional and social skills
- Tez No: 461539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem eğitimi alan 60 ay ve üzeri çocukların anne bağlanma stillerini belirlemek, çocukların anne bağlanma stilleri ile empatik, duygusal ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde Çankırı merkezinde bulunan resmi ilköğretim anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 60 ay ve üzeri 109 çocuk ve annesi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla; anneler ve çocukları hakkında gerekli bilgilere ulaşabilmek için,“Genel Bilgi Formu”; çocukların anne bağlanma stillerini ölçebilmek için“Yakın İlişkiler Envanteri II”; empatik beceri düzeylerini ölçebilmek için“Kısa Empati Ölçeği”; duygusal becerilerini ölçebilmek için“Duygusal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”ve sosyal becerilerini ölçebilmek için ise;“Sosyal Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS 22 paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Tukey HSD testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda yakın ilişkiler envanteri II'nin anne öğrenim düzeyine göre; empatik becerinin çocuğun baba yaşına göre; duygusal becerinin anne öğrenim düzeyine ve çocuğun aile yapısına göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Sosyal beceri düzeyi incelendiğinde ise; anne öğrenim düzeyine ve baba öğrenim düzeyine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Yakın ilişkiler envanteri II ile sosyal beceri arasında anlamlı, zayıf ve negatif yönlü bir ilişki vardır. Empati ile ifade etme, anlama ve toplam duygusal beceri ile arasında anlamlı, zayıf ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine mother attachment styles of children who are 60 months old and over having pre-school education, and to analyze the relationship between their level of emphatic, emotional and social skills. In this context, within the academic year of 2015-2016, the research was carried out with 109 children who are 60 months old and over attending official primary education kindergartens and official independent kindergartens located in the centre of Çankırı and with their mothers. In order to collect data in the study,“General Information Form”was used to get the necessary information about the mothers and children,“Close Relationship Inventory II”was used to measure the mother attachment styles of children,“Short Empathy Scale”was used to measure their level of emphatic skills,“Emotional Skills Assessment Scale”was used to measure their emotional skills, and“Social Skill Scale”was used to measure their social skills. The obtained data were analyzed by SPPS 22 package program according to the number of categories of independent variables, and by T test and one-way analysis of variance for independent samples and in significant differences, the Tukey HSD test was used to examine the differences in groups. The relations between variables were analyzed with Pearson product-moment correlation coefficient. As a result of the study, according to the level of education of the mother; close relationship inventory II, according to the age of the father; their emphatic skill and according to the level of education of the mother and the family structure of the child; their emotional skill were found to have statistically significant differences. When social skill levels are examined, it has been found that there is a statistically significant difference according to the level of education of the mother and father. There is a meaningful, weak and negative relationship between close relationship inventory II and social skill. There is a meaningful, weak and positive relationship between empathy expression, comprehension and total emotional ability.