60 ay ve üzeri okul öncesi eğitim alan çocukların bağlanma stillerinin, ahlaki ve sosyal kural algısı ve sosyal davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship of the attachment styles of children, who are 60 months and older and receive pre-school education, with their moral and social principle perception and social behaviors
- Tez No: 461545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, 60 ay ve üzeri okul öncesi eğitim alan çocukların bağlanma stillerinin, ahlaki ve sosyal kural algısı ve sosyal davranışları ile ilişkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda; araştırmanın evrenini, 2014–2015 eğitim – öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Tevfik Fikret Ana Okulu'nda okul öncesi eğitime devam eden 60 ay ve üzeri çocuklar oluşturmuştur. 2014–2015 eğitim – öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Tevfik Fikret Ana Okulu'nda okul öncesi eğitime devam eden 60 ay ve üzeri çocukların toplam sayısı 80'dir. Çalışmanın örneklem hacmi evren biliniyorken yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada %95 güvenle ve %10 duyarlılık göz önüne alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Olayın görülme sıklığı ise %50 olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada 80 kişilik bir evrenden en az 47 kişi ile görüşülmesine karar verilmiştir. Araştırmada çocuklara ilişkin demografik verilerini elde etmek amacıyla“Çocuklar için Genel Bilgi Formu”, çocukların bağlanma düzeylerini belirlemek için 'Tamamlanmamış Oyuncak Bebek Hikayeleri Ölçeği', çocukların ahlaki sosyal kural algılarını belirlemek için 'Ahlaki Sosyal Kural Algısı Ölçeği' ve çocukların sosyal davranışlarını belirlemek için 'Sosyal Davranış Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Shapiro Wilk's' den yararlanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmemesi nedeni ile Mann Whitney U Testinden yararlanılmıştır. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların anneye bağlanma düzeyleri ile demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Ahlaki otorite puanı bakımından çocukların yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ahlaki kural ve ahlaki ceza puanı bakımından çocukların daha önce başka bir okul öncesi eğitimi kurumuna gitmiş olma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sosyal kural puanı ve ilişkisel saldırganlık puanı bakımından çocukların daha önce başka bir okul öncesi eğitimi kurumuna gitmiş olma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Fiziksel saldırganlık puanı bakımından çocukların cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmada ayrıca; fiziksel saldırganlık puanı ile bağlanma puanı, ahlaki otorite puanı, ahlaki kural puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif ve düşük bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Olumlu davranış puanı ile ahlaki otorite puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif ve düşük bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate the relationship of the attachment styles of children who are 60 months and older and receive pre-school education with their moral and social principle perception and social behaviors. In this scope; target population of this study composes of children, who are 60 months and older and receive pre-school education in Private Tevfik Fikret Kindergarten located at in the province center of Ankara and attached to Ministry of National Education in 2014-2015 training and education year. Total number of children, who are 60 months and older and receive pre-school education in Private Tevfik Fikret Kindergarten located at in the province center of Ankara and attached to Ministry of National Education in 2014-2015 training and education year, is 80. The sample volume of the study has been determined by the method named as target population is known. Calculations have been made with 95% confidence and by taking 10% sensitivity into consideration in this study. The occurrence frequency of the event has been considered as 50%. It has been decided to interview at least 47 individuals from among target population consists of 80 individuals in the study. In this study,“General Information Form for Children”has been used to obtain demographic data related with children, 'Incomplete Toy Baby Stories Scale' has been used to determine the attachment level of the children, 'Moral Social Principle Perception Scale' has been used to determine children's moral social principle perceptions and ' Social Behavior Scale ' has been used to determine children's social behaviors. The obtained data has been analyzed by SPSS 20 packet program. When investigating the states of variables arising from normal distribution, Shapiro Wilk's test has been used because of the unit numbers. When the differences between the groups have been analyzed; because the variables do not come from the normal distribution, Mann Whitney U test have been used. 0.05 has been selected as the significance level in the statistics performed. According to results of the study, it has been understood that there is no significant difference between the attachment levels of children to their mothers and their demographic characteristics. A statistically significant difference has been determined between the age groups of the children in terms of their moral authority score. A statistically significant difference has been found in terms of their moral principle and the moral penalty point of the children, if they went to another institution before. A statistically significant difference has been found in terms of their social principle score and relational aggression score, if they went to another institution before. There is a statistically significant difference between the sexes of the children in terms of their physical aggression score. In this study, also it has been determined that there is a statistically significant, negative and low correlation between physical aggression score and attachment score, moral authority score, moral principle score. It has seen that there is statistically a significant, positive and low correlation between positive behavior score and moral authority score.