Okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ile akran zorbalığı ilişkisinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool children psychological resilience levels and peer bullying according to teachers views
  1. Tez No: 676630
  2. Yazar: RABİA ŞEYMA GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitime devam eden 60 ay ve üzeri çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bulunan resmi ilköğretim anasınıfları, bağımsız anaokulları ve uygulama anaokullarına devam eden 60 ay ve üzeri 366 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama amacıyla“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)”ve“Zorba ve Kurban Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Formu (ZKÇDDF)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the psychological resilience levels of children 60 months and older who attend pre-school education and their peer bullying behaviors. In this context, the research was conducted with 366 children aged 60 months and over who attended official primary schools, independent kindergartens and practical kindergartens in Ankara's Yenimahalle district in the 2020-2021 academic year.“General Information Form”,“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children (PERİK)”and“Bully and Victim Child Behaviors Evaluation Form (ZKÇDDF)”were used for data collection in the research. The data obtained were analyzed in the SPSS package program, according to the number of categories of the independent variables, by t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). The Bonferroni test was used to examine group differences in significant differences. The relationships between the variables were examined with the Pearson Product Moments Correlation Coefficient.