Flipped instruction for English language learners to enhance learner autonomy
İngilizce dil öğrencilerinin öğrenen özerkliğini pekiştirmek için tersine eğitim
- Tez No: 461551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin eğitime entegresinin artmasıyla son zamanlarda ortaya çıkan bir yöntem olan tersine yapılandırılmış öğrenme okulda ödev evde ders esasına dayanmaktadır. Geleneksel yöntemden ayrılan birçok özelliği ile tersine yapılandırılmış öğrenme eğitim alanında son dönemlerde oldukça popüler olmuştur. Bu modele göre, öğrenci öğreneceği konuyu öğretmeni tarafından hazırlanan video dersler aracılığıyla evde öğrenir ve sınıfta aynı konuyu öğretmeninin rehberliğinde aktivitelerle pekiştirir. Bu çalışmada,öğrenmenin öğrencinin elinde olduğunu ve okul dışında da devam ettiğini destekleyen tersine yapılandırılmış öğrenme yönteminin öğrencilerin öğrenen özerkliğine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İkinci olarak ise, tersine yapılandırılmış öğrenme ile İngilizce dersi işleyen öğrencilerin bu yöntem hakkındaki tutumları incelenmek istenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, Türkiye'de bir anadolu lisesinde öğrenim gören bir grup 10. Sınıf öğrencisine 2015-2016 eğitim öğretim yılında sekiz hafta tersine yapılandırılmış öğrenme modeli uygulanmıştır. Çalışmada deney ve kontrol grupları rastgele seçilmiş olup, hem nitel hem de nicel veri toplama araçları kullanılmıştır.Araştırmada, nicel veri toplama aracı olarak her iki gruba da öğrenen özerkliği ölçeği kullanılmış, nitel veri toplama aracı olarak ise deney grubu öğrencilerine tersten yapılandırılmış öğrenme modeli tutum anketi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine, tersten yapılandırılmış öğrenme modeli uygulanmadan önce öntest uygulanmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır; uygulama sonrasında iki gruba da sontest uygulanmış ve önteste benzer sonuçlar alınmıştır. Tersten yapılandırılmış öğrenme modelinin öğrenen özerkliği seviyesinde anlamlı bir etkisi gözlemlenememistir. Araştırmacı tarafından hazırlanan 12 video dersi evde izleyerek okula gelen deney grubu öğrencilerinin bu modele karşı tutumları incelendiğinde, öğrencilerin modeli sevdiği, zevk alarak video dersleri izlediği, aynı zamanda tersine yapılandırılmış öğrenme modelini tecrübe etmekten memnun kaldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flipped classroom model, which has revealed along with integration of the technology into the education, is based on the idea that assessments are covered at school, and the classes are covered at home. Flipped classroom model became quite popular in recent times due to it is unique features which differ from traditional model of instruction. According to the flipped classroom model, student learns the subject at home by watching previously prepared videos by the instructor, and strength his/her comprehending with performed activities by the guidance of the teacher in class. In this study, it is aimed to investigate the effect of flipped classroom model, based on the idea that learning process is still sustained out of the school, and controllable by the students, on student learner autonomy. Additionally, it is also aimed to find out perceptions and attitudes of the students towards flipped classroom model on their English learning class. In the direction of declared aims, flipped classroom model was applied to the 10th grade students of an Anatolian school located in Turkey for eight weeks in 2015-2016 school year. In this study, qualitative and quantitative instruments were administered for data collection, and experimental and control group students were chosen. Flipped classroom model attitude survey was performed as a qualitative data collection method. Learner autonomy questionnaire was applied for quantitative data collection method for both experimental and control group students. A pre-test was applied before the application of flipped classroom model for experimental and control group students, but it was found that there was no statically significant difference between the groups. Following the pre-test, a post-test was conducted, and similar results was obtained with the pre-test. There was no significant effect observed for the application of flipped classroom model on learner autonomy level. Students' attitudes towards the flipped classroom model was investigated from experimental group students in which they watched the twelve videos, prepared by the researcher, prior to coming to the class, and it was found that students had positive attitudes towards flipped class model. Also, they were considerably satisfied with experiencing of flipped instruction.