Bireysel çalgı flüt eğitiminde ton kavramının incelenmesi
The investigation of tone concept in individual instrument flute education
  1. Tez No: 461555
  2. Yazar: NİMET SENA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, flüt eğitiminde ton kavramının yeri ve önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan 3 (üç) flüt dersi öğretim elemanı ve 30 (otuz) flüt öğrencisine açık uçlu ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiş, betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, flüt öğrencilerinin %100'ünün ton ve entonasyon problemi yaşadığı, bu durumun öğrencilerin çalışma esnasında otokontrol açısından sıkıntı yaşamalarından dolayı kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the importance and place of the tone concept in flute education. In the research; Dokuz Eylul University Buca Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Department, Pamukkale University Faculty of Education Fine Arts Education Department Music Education Department and Aydın Adnan Menderes University Faculty of Education Fine Arts Department Music Education Department 3 (three) Open-ended and semi-structured interview questions were asked to the flute instructor and 30 (thirty) flute students, and analysed by descriptive analysis. As a result of the research, it is found that 100% of the flute students have a problem of tonality and intonation, which is caused by the students suffering from difficulties in terms of auto control.