Görsel sanatlar eğitiminin performans görevlerine katkılarına ilişkin öğrenci görüşleri
About the contribution of visual art the performance duties of students
  1. Tez No: 461556
  2. Yazar: EBRU EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLGÜN ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, görsel sanatlar eğitiminin performans görevlerine katkılarına ilişkin düşüncelerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu çalışma tarama modelli bir araştırmadır. Araştırma; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ili, İncek ilçesinde yer alan Bahçeşehir Koleji, Etimesgut ilçesinde yer alan Ferda Koleji ve Eryaman ilçesinde yer alan Samiye Naim İlköğretim Okulunun görsel sanatlar dersi 6.7.8. sınıfında okuyan, toplam 112 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma 'Sanatsal ifade ile ilgili görüşler, Sanatsal bilgi ve beceri ile ilgili görüşler, Görsel algı, Görsel kültür ile ilgili görüşler' ünitesindeki bu kazanımlar ile dikkate alınmıştır. Bu kazanımlarda öğrencilerin görüşlerinin alınması için kapalı uçlu sorulardan oluşan 5'li likert tipi bir anket çalışması uygulanmıştır. Sürecin sonunda öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Öz değer kavramına genel olarak bakıldığında, bu kavram, bir faktörle p kadar orijinal değişken arasındaki ilişki katsayılarının, diğer bir deyişle faktör yüklerinin kareleri toplamı olarak tanımlanabilir. Bir faktörün öz değeri, faktörle orijinal değişken arasındaki ilişkinin gücünü yansıtır. Öz değerler, faktörlerce açıklanan varyansı hesaplamada ve faktör sayısına karar vermede kullanılır. Öz değeri 1'in üzerinde olan faktörler“önemli faktörler”olarak dikkate alınırken, öz değeri 1'in altında olan faktörler“önemsiz faktörler”olarak nitelendirilir. Faktör analizi sonucunda tüm faktör yük değerlerinin 0,300'ün üzerinde olduğu ve tüm maddelerin kapsam geçerliliği ile örtüştüğü görülmüştür. Buna göre ölçek 3 boyuttan ve 22 maddeden oluşmaktadır. Tüm ikili farklar incelendiğinde ise Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin, Ferda koleji ve Samiye Naim Eğitim Vakfı Ortaokulu öğrencilerinin, öğrencilerin sanatsal ifadeyi, sanatsal bilgi ve becerilerini, görsel algı ve görsel kültür birikimlerini performans görevlerine yansıtmaları açısından görüşlerinin daha farklı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, elde edilen bulgular sonucunda eğitim ortamında farklı türdeki kazanım amaçlarını uygulamanın ve Görsel sanatlar dersinin kazanımlarının performans görevlerine katkılarına ilişkin görüşlerinin öğrencilerin performans görevlerinde başarılarının değişmesine ve öğrencilerin başarılarının artmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Kazanımlar ile performans görevlerinde öğrencilerin uygulama, araştırma ve merak duygularını geliştirmede ayrıca katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Öğrencilerin sanatsal ifadeyi, sanatsal bilgi ve becerilerini, görsel algı ve görsel kültür birikimlerini performans görevlerine yansıtmaları açısından görüşlerinin farklılık gösterdiği %95 güven düzeyi ile söylenmektedir. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Görsel sanatlar dersi kazanımlarının performans görevlerine katkılarına ilişkin olumlu yönde görüşler ifade ettikleri gözlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin görsel sanatlar dersinin performans görevlerine katkılarına ilişkin değerlerinin yüksek ve olumlu olduğunu göstermiştir. Her üç okulun değerlendirme aşamasında birbiri ile olan verilere bakıldığında Bahçeşehir kolejinin diğer iki okula oranla verilerinin yüksek ve olumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the student views in order to state the their views related to the contribution of visual art education to the performance duties of students. This research is a scanning model research. The research has been realized in Bahçeşehir College in Ankara, İncek, Ferda College in Ankara, Etimesgut and Samiye Naim Elementary School in Eryaman with 112 students at the 6.7 and 8th grade. The study has taken into account the gains within the units of“Views about artistic expression, expression about artistic knowledge and skills, visual perception. In these gains in order to take the opinions of students 5 likert type survey study consisting of close ended questions has been applied. At the end of the process the opinions of students have been taken. When we look at the eigen concept in general, it can be defined as the relation factors between the p original variables with a factor, in other words as the sum of the factor load squares. The eigenvalue of a factor reflects the power of the relation between the factor and original variable. Eigenvalues are used to calculate the variance and to decide the factor number. Factors having an eigenvalue over 1 are called ”important factors". As a result of a factor analysis it has been seen that all factor load values are over 0.300 and all substances are matching up with extent validity. According to this, scale consists of 3 dimensions and 22 articles. When all the double variations have been examined, it has been seen that the opinions of Bahçeşehir College, Ferda College and Samiye Naim Educational Foundation Middle School students are different in terms of artistic expression, artistic knowledge and skills, visual perception and visual culture accumulation reflecting to their performance duties. As a result of the acquired data, it has been thought that applying the different gain aims in education environment and opinions about the contribution to the performance duties of the visual art lesson gains will provide contribution to the success increase of the students and their success will change. It is also thought that the gains will support the development of implementation, research and curiosity feelings of students. That the opinions vary in terms of reflecting the artistic expression, artistic knowledge and skills and visual perception and visual culture accumulation to their performance duties are said with 95% reliance rate. It has been observed that most of the students stated positive opinions related to the contributions to their performance duties of visual art course gains. Findings showed that the values related to the contribution of students' visual art courses to their performance duties are high and positive. When the data of three schools at the evaluation phase has been examined, it has been determined that the values of Bahçeşehir College are higher and more positive than the other two schools.