The relationship between willingness to communicate and classroom environment in a Turkish EFL setting
İngilizcenin yabancı dil olarak kullanıldığı ortamlarda iletişim istekliliği ve sınıf ortamı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 461563
  2. Yazar: MERVE ÖKSÜZ ZEREY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İkinci bir dili öğrenen kişiler bu dili kullanma sıklıkları bakımından farklılık gösterirler. Bu farklılık kısmen dilde iletişim istekliliğine atfedilmiştir. Dilde iletişim istekliliği dil kullanımını direkt olarak etkileyen önemli bir faktör olarak düşünülmektedir. Son yıllarda iletişim istekliliği ve iletişim istekliliğinin duyuşsal, sosyal ve bilişsel faktörlerle ilişkisi birçok ortamda incelenmiştir. Ancak bu faktör Türkiye'de yeterince araştırılmamıştır. Bununla birlikte çok az çalışma iletişim istekliliğini sınıf ortamınıdaki faktörlerle bir arada incelemiştir. Bu yüzden bu çalışma hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizce konuşmaya ne derece istekli olduklarını ve sınıf ortamının konuşma istekliliğiyle ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla iki farklı anket öğrencilere uygulanmıştır. Sonuçlar Gazi Üniversitesi hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizce iletişim kurmaya bir miktar istekli olduklarını ve öğrencilerin iletişim isteklerinin derecesinin aktivitelere göre değişebildiğini göstermiştir. Öğrencilerin sınıf ortamlarına karşı pozitif bir algıya sahip oldukları bulunmuştur. Bununla birlikte öğrencilerin cinsiyet ve akademik bölümleriyle iletişim isteklilikleri ve sınıf ortamı algıları arasında bir farklılık bulunmamıştır. Korelasyon analizleri iletişim istekliliği ve sınıf ortamı faktörleri arasında önemli ve güçlü bir ilişki ortaya çıkarmıştır. İletişim istekliliği öğrenci yaklaşımı, katılım, araştırma, ödevler, işbirliği ve eşitlik faktörleriyle orta düzeyde, öğretmen desteğiyle az miktarda ilişkili bulunmuştur. Sonuçlar öğrencilerin sınıflarını olumlu bir şekilde algıladıklarında iletişim istekliliklerinin de yüksek olma eğiliminde olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu çalışma olumlu ve destekleyici bir sınıf ortamı yaratarak öğretmenlerin öğrencilerin iletişim istekliliği göstermesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Language learners differ from each other in terms of the amount of their talking behavior. This difference is partly attributed to willingness to communicate (WTC), which is considered as an important factor exerting direct influence on actual language use. In recent years, WTC and its relations with affective, social, and cognitive factors have been investigated in many settings. However, this variable has gone rather unnoticed in Turkey thus far. In addition, little research has investigated WTC in conjunction with classroom environmental factors. Therefore, this study aims to examine the extent to which Turkish preparatory school students are willing to communicate in English and whether their classroom environment is related to their WTC. For this purpose, two different questionnaires were administered to the students. The results revealed that preparatory school students at Gazi University were somewhat willing to communicate in English and their level of WTC tended to change depending on the communicative task. Students had positive perceptions of language classroom environments. No significant gender and academic major differences were obtained with regard to students' WTC and their perceptions of language classrooms. Correlation analyses demonstrated that there is a strong relationship between WTC and classroom environmental factors. WTC was found related to student cohesiveness, involvement, investigation, task orientation, cooperation, and equation with medium effect size and student cohesiveness with a small effect size. It indicates that when students perceive their classrooms positively, they appear to be willing to communicate in English. The current study implicates that by creating a positive and supportive classroom environment, teachers can help students display willingness to communicate.