Türkiye Cumhuriyeti hükumetlerinin 1938-1960 arası izledikleri politikaların milli eğitime yansımaları
Reflections of national education policies of the governments of the Republic of Turkey between 1938 and 1960
- Tez No: 461572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Tarih, Education and Training, Public Administration, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Eğitim bir kültürlenme süreci olarak ele alındığında, iktidarlarca kendi düşünce ve politikalarını halka benimsetmede Milli Eğitimin bir araç olarak kullanıldığı görülmüştür. Bu çalışmamızla, 1938-1960 yılları arasında meydana gelen siyasi politikaların etkileri ortaya konularak, bu politikaların Milli Eğitim üzerindeki yansımaları ele alınacaktır. Bu bağlamda, çalışmamızın evrenini Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin geliştirdikleri politikalar; çalışmanın örneklemini ise, 1938-1950 arası İsmet İnönü yönetimi ile 1950-1960 arasında iktidarda olan Adnan Menderes hükümetlerinin geliştirdikleri politikaların Milli Eğitime yansımaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
When education is considered as a culturing process,Natıonal Education has been used by governments as a tool to adopt their own ideas and policies to the public. With this study the effects of the political policies that took place between 1938 and 1960 will be revealed and the reflections of these policies on National Edication will be discussed. In this context, the policies developed by the Turkısh Republic governments constitute the universe of our work and the sample of this study is the reflections of İsmet İnönü administration between 1938 and 1950 and politics developed by Adnan Menderes governments on National Edication between 1950 and 1960.