Çocuktan anneye yaklaşımıyla uygulanan iletişim eğitiminin anne çocuk iletişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of communication education applied by the child to mother approach on mother-child communication
- Tez No: 461571
 - Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, gezici anaokuluna devam eden çocukların annelerine çocuktan anneye yaklaşımı ile verilen iletişim eğitiminin anne çocuk iletişiminde etkisinin incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara İli Mamak Belediyesi'ne bağlı gezici anaokuluna devam eden 80 çocuk ve annesi oluşturmuştur. Gezici anaokulunun hizmet verdiği beş mahalleden ikisi rastgele deney gurubu olarak belirlenmiş, geriye kalan üç mahalle ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubunda 33 çocuk ve annesi yer alırken, kontrol grubunda 47 çocuk ve annesi yer almaktadır. Bu araştırmanın verileri“Genel Bilgi Formu”ve Arabacı ve Ömeroğlu (2011), tarafından geliştirilen“Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)”ile toplanmıştır. Araştırma süresince deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan Çocuktan Anneye Yaklaşımıyla Uygulanan İletişim Eğitim Programı sekiz hafta boyunca haftada iki gün uygulanmıştır. Çocuktan Anneye Yoluyla İletişim Eğitim Programının anne-çocuk iletişimini üzerindeki etkisinin incelemek için bağımsız grupla t-testi, bağımlı gruplar t-testi, ve kovaryans analizi (Ancova) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Çocuktan Anneye Yoluyla İletişim Eğitim Programının, anne-çocukları iletişime olumlu etki ettiği ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda; okul öncesi eğitimi öğretmenlerine, ebeveynlere ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the effect of communication education given by the approach of the child to the mother to the mothers of children who going on mobile kindergarten in mother-child communication. The working group of the research was formed by 80 children who are going to the mobile kindergarten and their mothers which was attached to the municipality of Ankara Mamak Municipality in the academic year 2015-2016. Two of the five neighborhoods served by the mobile kindergarten were determined as random experiment groups and the maining three neighborhoods were selected as controlgroups. While there are 33 children and their mothers in the experiment group, there are 47 children and their mothers in the controlgroup. The data of this study was collected by“General Information Form”and“Parent-Child Communication Evaluation Tool (ABÇİDA)”developed by Arabacı and Ömeroğlu (2011). The Communication Training program that was prepared by researcher, was applied to the experiment group twice in a week through eight weeks. Independent group t-test, dependent group t-test, and covariance analysis (Ancova) were used to investigate the effect of the Communication Program from the Child through the mother on the mother-child communication. The significance level was determined to be 0.05. As a result of the research, it has been determined that the Communication Training Program for the Child through the Mother has a positive effect on communication between mother and children and besides this effect is permanent. In line with theresults of there search; some advices were given to preschool education teachers, parents and researchers.