Mardin'de konuşulan Arapça lehçenin sesbilgisi biçimbilgisi ve sözdizimi bakımından incelenmesi
An investigation of phonetics morphology and syntax of spoken Arabic dialect in Mardin
- Tez No: 461573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN, PROF. DR. MEHMET FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arapça Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mardin'de konuşulan Arapça lehçenin mevcut durumu ile ilgili bütüncül bir betimleme yaparak bu lehçenin Modern Standart Arapçanın yanı sıra bölgede konuşulan Arapça lehçe ve ağızlarla karşılaştırıldığında ne gibi özellikler gösterdiğini derlem temelli bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Araştırma kapsam olarak Mardin ve çevresindeki köy ve kasabaları kapsamakta olup bölgeden derlenen örnek ve gözlemlere dayanmaktadır. Lehçenin hem sesbilgisi, hem biçimbilgisi, hem de sözdizimi bağlamında Arapçanın belirgin özelliklerini taşıdığı, Irak ve Suriye'nin yanı sıra Türkiye'de de konuşulan Kuzey Mezopotamya Lehçesi'nin Mardin versiyonu olduğu, sesbilgisi, biçimbilgisi ve sözdizimi açısından kendine özgü özellikler taşıdığı, yörenin dış etkilere kapalı coğrafi yapısı ve toplumsal özellikleri nedeniyle bir tür dil adacığı oluşturduğu, özellikle de bedevilerin göç güzergahlarından uzak kaldığı, son dönemlerde Türkçe'den büyük ölçüde etkilenmiş olmasına rağmen özellikle ses yapısını koruduğu, Türkçe'den kelimeler alarak kendi yapısına uyarladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the characteristics of the Arabic dialect spoken in Mardin through a holistic description of the current status of these dialects of Modern Standard Arabic as well as in spoken Arabic dialects in the region with a corpus-based approach. The research covers Mardin city and villages and towns around the city and based on the observations and samples collected from the area. It was concluded that the dialect contains the salient characteristics of Modern Arabic in terms of phonology, morphology and syntax, it is the Mardin version of the Northern Mesopotamian Dialect spoken in Turkey as well as Iraq and Syria, it has unique characteristics in terms of phonetics, morphology and syntax, it is spoken in some kind of a language island created due to social characteristics and the geographical structure of the region, it is especially far away from migration routes of the Bedouins, it has maintained its particular sound structure even though it is influenced by the Turkish greatly and it has taken words from Turkish and has adapted them to its own structure.