Psikolojik sözleşme ihlal algısı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik TRT çalışanları üzerine bir araştırma
Research on TRT personnel for determining the relationship between psychological contract and organizational commitment
  1. Tez No: 461576
  2. Yazar: HAMDİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı TRT'de çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin belirlenmesinde psikolojik sözleşme ihlal algısı etkisinin belirlenmesidir. Araştırma evrenini, Ankara ilinde bulunan TRT Genel Müdürlüğü'nde farklı departmanlardaki çalışanlar oluşturmuştur. TRT Genel Müdürlüğünde çalışan bu personele e-posta, posta ve yüz yüze olacak şekilde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara ilinde bulunan TRT Genel Müdürlüğü'nde farklı departmanlarda çalışan 323 çalışan oluşturmuştur. Bu çalışanlar Dış Yayınlar, Eğitim, Haber ve Spor, Muhasebe ve Finansman, Müzik, Radyo, Reklam, Satın Alma, Televizyon, Verici İşletmeleri Dairesinden oluşmuştur. Araştırmada problemi açıklamaya yönelik TRT Genel Müdürlüğü'nde farklı departmanlarda çalışan 323 çalışana uygulanan psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen verilerle analiz yapılmıştır. Çalışmada Mowday, Steers ve Porter tarafından geliştirilen 15 maddelik örgütsel bağlılık ve çalışanların psikolojik sözleşme ihlal algılarını belirlemek amacıyla Robinson ve Morrison'un (2000) geliştirmiş oldukları, beş ifadeden oluşan global psikolojik sözleşme ihlal algı ölçeğide kullanılmıştır. Psikolojik sözleşme ihlal algısı ile örgütsel bağlılık arasında dikkate değer bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkiye göre psikolojik sözleşmenin yükselmesi durumunda örgütsel bağlılığın azaldığı, psikolojik sözleşmenin düşmesi durumunda örgütsel bağlılığın yükseldiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research studies the psychological contract effect for determining the organizational commitment levels of TRT personnel. The population consists of the personnel working at different departments of TRT General Directorate in Ankara. A survey was conducted among these personnel working at TRT General Directorate through mail and e-mail or as face-to-face interviews. In order to explain the hypothesis, a survey on the relationship between psychological contract and organizational commitment was applied to 323 employees working at different departments of TRT General Directorate and the data obtained from the responses have been analyzed. The 15-item organizational commitment scale of Mowday, Steers and Porter was used in the study. In addition, in order to determine the psychological contract violation perceptions of the personnel, 5-item global psychological contract violation perception scale of Robinson and Morrison (2000) was used.