Psikolojik sözleşmenin örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm üzerine etkisi: Araştırma görevlileri üzerine bir araştırma
The effect of psychological contract on organizational commitment and organizational cynicism: A research on research assistants
- Tez No: 560138
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışmada, araştırma görevlilerinde örgütsel bağlılık, psikolojik sözleşme, psikolojik sözleşme ihlali algısı ve örgütsel sinizm düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi, bunun yanında söz konusu değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde görev yapan 140 kadın ve 113 erkek olmak üzere toplam 253 araştırma görevlisi katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Psikolojik Sözleşme İhlali Ölçeği”ve“Psikolojik Sözleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel veri analizlerinde SPSS 22.0 programında İlişkisiz Örneklemler İçin T-Test, Tek Faktörlü Varyans Analizi, Pearson İlişki analizi, Basit Doğrusal Regresyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, araştırma görevlilerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş grubu, mesleki kıdem ve akademik unvan değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan araştırma görevlilerinin örgütsel sinizm düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, buna karşılık örgütsel sinizm düzeyinin medeni durum, yaş grubu, mesleki kıdem ve akademik unvan değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmaya katılan araştırma görevlilerinin psikolojik sözleşme algılarının medeni durum, mesleki kıdem ve yaş grubu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, buna karşılık psikolojik sözleşme algısının cinsiyet ve akademik unvan değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan araştırma görevlilerinin psikolojik sözleşme ihlali algılarının ise yaş, mesleki, kıdem, akademik unvan ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, buna karşılık psikolojik sözleşme ihlali algısının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, psikolojik sözleşme algısı arttıkça örgütsel bağlılığın da arttığı, buna karşılık örgütsel sinizm düzeyinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study aimed to examine research assistants' organizational commitment, psychological contract, perception of psychological contract violation and organizational cynicism levels according to some variables; besides determination of the relationship among these variables. A total of 253 research assistants (140 female and 113 male) employed in Süleyman Demirel University participated in the study. In the data collection process of the study, ''Organizational Commitment Scale'', ''Organizational Cynicism Scale'', ''Psychological Contract Violation Scale'' and ''Psychological Contract Scale'' were performed. In the statistical data analysis of the study, for the unrelated samples, T-Test, Single Factor Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were utilized in SPSS 22.0 program. As a result of the study, it was concluded that organizational commitment levels of research assistants showed significant differences according to the variables of gender, marital status, age group, professional seniority and academic title. It was determined that organizational cynicism levels of research assistants did not show significant difference according to the variable of gender, on the other hand organizational cynicism level showed significant differences according to the variables of marital status, age group, professional seniority and academic title. It was found that the psychological commitment perceptions of the research assistants participating in the study showed significant difference according to the variables of marital status, professional seniority and age group, whereas the perception of psychological contract did not show significant difference according to the variables of gender and academic title. It was found that the psychological contract violation perceptions of the research assistants participating in the study showed significant differences according to the variables of age, professional seniority, academic title and marital status, on the other hand the perception of psychological contract violation did not show significant difference according to the variable of gender. According to the findings, as the perception of psychological contract increases, organizational commitment increases, whereas the level of organizational cynicism decreases.