Örgütsel sosyalleşmenin psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Bir kamu kurumunda araştırma
The interrelationship among organizational socialization, psychological contract and organizational commitment: The research in a public institution
  1. Tez No: 542314
  2. Yazar: NAZLI TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada çalışanların örgütsel sosyalleşmelerinin ve işe başlarken oluşturdukları psikolojik sözleşmelerinin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca örgütsel sosyalleşmenin psikolojik sözleşme boyutları üzerindeki etkisi de çalışma kapsamında araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Alanya Belediyesi'nde çalışan personelin örgütsel sosyalleşmeleri, psikolojik sözleşmeleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki yordayıcı ilişkileri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde örgütsel sosyalleşme kavramı, örgütsel sosyalleşmenin amacı ve özellikleri, örgütsel sosyalleşme süreci, örgütsel sosyalleşme modelleri, örgütsel sosyalleşmenin öncülleri, örgütsel sosyalleşmenin sonuçları ve literatürde örgütsel sosyalleşmeyle ilgili yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, psikolojik sözleşme kavramı, psikolojik sözleşmenin özellikleri, psikolojik sözleşmenin türleri, psikolojik sözleşmelerin oluşumu, psikolojik sözleşme kavramına ilişkin kuramlar, psikolojik sözleşme ihlal algısı, psikolojik sözleşmenin öncülleri ve sonuçları, psikolojik sözleşmeyle ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılığın önemi, örgütsel bağlılık kavramının çeşitli yazarlar tarafından yapılmış sınıflandırmaları, örgütsel bağlılığın öncülleri, örgütsel bağlılığın sonuçları, örgütsel bağlılık ile ilgili yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın problemi, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın hipotezleri, örgütsel sosyalleşme ve psikolojik sözleşme ilişkisi; örgütsel sosyalleşme ve örgütsel bağlılık ilişkisi, araştırmanın modeli, araştırmanın varsayımları, sınırlılıkları, araştırmanın evreni ve örneklemi, araştırma verilerinin toplanması ve analizi, veri toplama araçları, anketlerin güvenirlik analizi, araştırmanın bulguları, sonuç ve öneriler kısmına yer verilmiştir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş, Alanya Belediyesi'nde alan araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler, istatistik paket programı ile analiz edilmiş ve öncelikli olarak katılımcı profili ortaya konmuştur. Daha sonra veriler, frekans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analiziyle incelenmiştir. Alanya Belediyesi personeline uygulanan bu çalışmada, örgütsel sosyalleşmenin ilişkisel sözleşme üzerinde etkisi olduğu; örgütsel sosyalleşmenin örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğu; psikolojik sözleşme boyutlarının örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the organizational socialization of employees on the organizational commitment of the psychological agreements they have formed at the beginning of the work are examined. In addition, the effect of organizational socialization on the dimensions of psychological contract has also been investigated. The aim of this study is to determine the predictive relationships between organizational socialization, psychological contracts and organizational commitment of the personnel working in Alanya Municipality. In the first chapter, the concept of organizational socialization, organizational socialization process, organizational socialization models, organizational socialization models, pioneers of organizational socialization, results of organizational socialization and organizational socialization are discussed. In the second chapter, the concept of psychological contract, the characteristics of the psychological contract, the types of the psychological contract, the formation of psychological contracts, the theories about the concept of psychological contract, the perception of the violation of the psychological contract, the premise of the psychological contract and the results, the studies on the psychological contract have been examined. In the third chapter, the concept of organizational commitment, the importance of organizational commitment, the classifications of the concept of organizational commitment by various authors, the pioneers of organizational commitment, the results of organizational commitment and the studies related to organizational commitment have been discussed. In the fourth chapter, the problem of research, purpose and importance of research, hypothesis of research, relationship between organizational socialization and psychological contract; the relationship between organizational socialization and organizational commitment, the model of research, assumptions, limitations of research, research population and sampling, collection and analysis of research data, data collection tools, reliability analysis of questionnaires, findings of the research, results and recommendations are given. For this purpose, quantitative research method has been preferred and a field study has been conducted in Alanya Municipality. The data obtained have been analyzed by statistical package program and the participant profile has been presented. Furthermore, the data has been analyzed by frequency analysis, correlation analysis and regression analysis. In this study conducted to the staff of Alanya Municipality, it is found out that organizational socialization has an effect on both the relational contract and organizational commitment, Also, it is concluded that the dimensions of psychological contract has an effect on organizational commitment.