Bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda vücut kitle indeksi ile yeme tutumu ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The evaluation of relationship between the body mass index and self-esteem and eating attitudes in patients applied to family medicine outpatient clinic in A university hospital
  1. Tez No: 598101
  2. Yazar: KENDAL HANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Yeme bozuklukları bedensel ve psikososyal boyutları olan; bireyin yemek yeme, vücut ağırlığı ve dış görünüşü ile ilgili düşünce ve yeme alışkanlıklarında bozulma ile kendini gösteren bir durumdur. Çoğu epidemiyolojik çalışma vücut kitle indeksi ile yeme tutumu ve benlik saygısı arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda vücut kitle indeksi ile yeme tutumu ve benlik saygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışmanın evreni olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 01.11.2018 ve 01.02.2019 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası hastalar seçilmiştir. Bu tarihler arasında polikliniğe başvuran hastaların sosyodemografik özelikleri, vücut kitle indeksleri, benlik saygıları, yeme tutumları ve bu parametrelerin birbirleri ile nasıl bir ilişkisinin olduğu incelenmiş olup vücut kitle indeksi ile yeme tutumunun benlik saygısı üzerine etkisi araştırılmıştır. Bulgular: Katılımcıların 155 (%51)'inin erkek, 149 (%49)'nun kadın olduğu görülmektedir. Katılımcıların 102 (%33.6)'si evli, 154 (%66.4)'ü bekar iken, eğitim düzeyleri açısından incelendiğinde 186 (%61.2)'sının üniversite mezunu, 75 (%24.7)'inin lise mezunu, 16 (%5.3)'sının ortaokul mezunu, 12 (%3.9)'sinin ilkokul mezunu olduğu, okuryazar olmayanların ise 15 (%4.9) kişi olduğu tespit edildi. Cinsiyete göre vücut kitle indeksi ile yeme tutumu arasında anlamlı fark saptanırken benlik saygısı arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sigara içme durumu ile yeme tutumu ve benlik saygısı skoru arasında anlamlı bir fark elde edilmemişken vücut kitle indeksi sigara içen kişilerde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Medeni durum ile araştırılan durumlar arasında vücut kitle indeksi olarak evliler daha yüksek bulunmuş yeme tutumu skoru ise bekarlarda yüksek saptanmıştır. Vücut kitle indeksi ile yeme tutumu arasında anlamlı olarak pozitif korelasyon mevcutken benlik saygısı arasında negatif anlamlı olmayan bir korelasyon elde edildi. Yeme tutumu ve benlik saygısı arasında negatif ve anlamlı olmayan bir korelasyon mevcuttu. Sonuç: Çalışmamızda vücut kitle indeksinin cinsiyet, medeni durum ve sigara içimi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Vücut kitle indeksi ile yeme tutumu arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Vücut kitle indeksi arttıkça yeme davranışı bozulmaktadır. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da vücut kitle indeksinin benlik saygısı üzerinde olumsuz etkisinin olduğu görülmüştür. Vücut kitle indeksi ile yeme tutumu arasında hangisinin diğerini etkilediği konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Eating disorders with physical and psychosocial dimensions are manifested by the deterioration in the eating and eating habits of the individual about eating, body weight and appearance. Most epidemiological studies have shown a strong relationship between body mass index and eating attitude and self-esteem. In this study we examined the relationship between body mass index and eating attitude and self-esteem in patients admitted to Dicle University Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic. Material and Methods: The patients between 18-65 years of age who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 01.11.2018 and 01.02.2019 as the universe of this descriptive cross-sectional study. The sociodemographic characteristics, body mass index, self-esteem and eating attitudes of the patients who applied to the outpatient clinic between these dates and the relationship between these parameters and the effect of body mass index and eating attitude on self esteem were investigated. Results: Of the participants, 155 (51%) were male and 149 (49%) were female. 102 (33.6%) of the participants were married and 154 (66.4%) were single, and 186 (61.2%) were university graduates, 75 (24.7%) were high school graduates and 16 (5.3%) were secondary school graduates, 12 (3.9%) were primary school graduates and 15 (4.9%) were illiterate. According to gender, there was a significant difference between body mass index and eating attitude, while no significant difference was found between self esteem. While there was no significant difference between smoking status and eating attitude and self-esteem score, body mass index was significantly higher in smokers. Among the cases investigated by marital status, the body mass index was found to be higher than married and the eating attitude score was higher in the bachelors. While there was a significant positive correlation between body mass index and eating attitude, a negative non-significant correlation was found between body mass index and self-esteem. There was a negative and nonsignificant correlation between eating attitude and self-esteem Conclusion: In our study, body mass index was found to be related to sex, marital status and smoking. A positive correlation was found between body mass index and eating attitude. As the body mass index increases eating behavior deteriorates. Although it was not statistically significant, body mass index had a negative effect on self-esteem. Further studies are needed to determine which affects the other between body mass index and eating attitude. KEYWORDS: Body mass index, eating attitude, self-esteem, smoking