Diabetik olan ve olmayan hastalarda ultrason veya nörostimülatör eşliğinde uygulanan aksiller brakial pleksus blok sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of results of ultrasound- or neurostimulator-guided axillary brachial plexus blocks in patients with and without Diabetes mellitus
- Tez No: 461636
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL MEHMET TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Diabetes mellitus (DM) tip 2 tanılı hastaların subklinik nöropatisi de olabilir. Ultrason (US)- veya nörostimülatör (NS)-eşliğinde aksiller brakial pleksus blok (ABPB) uygulamasının DM tanısı olan ve olmayan hastalardaki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Primer amaç: Duyusal blok süresi Sekonder amaçları: Motor blok süresi, ilk ağrı zamanı, ilk 48 saatte numerik ağrı skorları (NRS) ve analjezik tüketim miktarları Gereç ve yöntem: Hastane etik kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra elektif el ve/veya önkol cerrahisi uygulanacak ASA 1-3 statüsüne sahip, 40-75 yaş arasındaki 361 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, US- ve NS-eşliğinde ABPB gruplarından birine randomize edildi. Hastaların tümüne 30mL lokal anestetik karışımı (10mL lidokain %2 ile 20mL bupivakain %0.5) ile ABPB uygulandı ve her iki gruptaki hastalar kendi içinde DM tanısı olup olmamasına göre ayrıldı. Başarılı blok uygulaması sonrası (30.dk) planlanan cerrahiler tamamlandı ve hastalara postoperatif dönemde ihtiyaç halinde (NRS ≥4) 4x1g parasetamol verildi. Bulgular: Çalışmayı, US-eşliğinde 210 (DM (+) n:43, DM (-) n:167) ve NS-eşliğinde 132 (DM (+) n:28, DM (-) n:104) ABPB uygulanan hasta tamamladı.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with Diabetes Mellitus (DM) type 2 may also have subclinical neuropathy. The aim was to compare effects of ultrasound (US)- or neurostimulator (NS)-guided axillary brachial plexus blocks (ABPB) in patients with and without DM. Primary outcome: Sensory block duration Secondary outcomes: Motor block duration, time-to-first-pain, numeric rating scale (NRS) scores and total analgesic consumption during the postoperative first 48 hours. Material and Methods: After institutional ethics committee approval and informed patient consents, 361 patients who scheduled for elective hand and/or forearm surgery were enrolled to the study. Patients were randomized to one of US- or NS-guided ABPB groups. All patients received a mixture of 30mL local anesthetics (10mL lidocaine 2% and 20mL bupivacaine 0.5%) for ABPB, and patients from each group were divided with respect to having DM diagnosis or not. Following the successful blocks (30 min), planned surgeries were completed, and patients received paracetamol 4x1g postoperatively as needed (NRS ≥4). Results: US-guided 210 (DM(+) n:43, DM(-) n:167) and NS-guided 132 (DM(+) n:28, DM(-) n:104) ABPB performed patients completed the study. Patient characteristics and types of surgeries were similar.