Üveitik maküla ödemi tedavisinde intravitreal deksametazon implant sonuçları
Results of i̇ntravitreal dexamethasone i̇mplant therapy in uveitic macular edema
- Tez No: 461637
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE İLKNUR TUTKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Üveitik makula ödemi tedavisinde intravitreal deksametazon implantın etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek Gereç-Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi, Göz Anabilim Dalı, Üvea Departmanı'nda Haziran 2012 ve Mart 2016 tarihleri arasında üveitik makula ödemi (MÖ) tedavisi için İntravitreal Deksametazon İmplant enjeksiyonu yapılan 71 hastanın 90 gözü retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: Ortalama santral makula kalınlığında (SMK) intravitreal deksametazon implant enjeksiyonu sonrası 1. haftada başlayan istatiksel olarak anlamlı hızlı bir düzelme görüldü (P=0,000). Nüks MÖ gelişme oranı enjeksiyon sonrası 3.ayda %14,4 ve 6. ayda ise %43,3'tü. Epiretinal membran (ERM) mevcut olan hasta grubunda ise nüks MÖ gelişimi 3. Ayda %17,6 ve 6. ayda %58,8'di. SMK'daki azalma enjeksiyon öncesine kıyasla enjeksiyon sonrası 1,3 ve 6. aylarda istatiksel olarak anlamlıydı. (P=0.000, P=0.000, P < 0.05 sırasıyla) 1. Ay ve 3. Ay ortalama SMK arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yok (P= 0.061) iken 3.ay ve 6. Ay ortalama SMK arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı.(P=0.000) Ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde (EİDGK) enjeksiyon öncesi ile enjeksiyon sonrası 1,3 ve 6. Aylarda istatiksel olarak anlamlı bir düzelme mevcuttu. (P=0.000, bütün takiplerde) 1. ve 3. aylardaki ortalama EİDGK'de istatiksel olarak anlamlı bir fark yok (P=0,376) iken 3. ve 6. Aylardaki ortalama EİDGK'de fark istatiksel olarak anlamlıydı.(P=0,047) İntravitreal Deksametazon İmplant enjeksiyonu sonrası 90 gözün 15' inde ( %16,7) göz içi basınç (GİB) yüksekliği (GİB > 21 mmHg) saptandı. Fakik olan 64 göz mevcuttu ve bu gözlerin %14,06'sında enjeksiyon sonrası 6 aylık takiplerinde ya katarakt gelişti ya da mevcut olan lens opasitesinde progresyon görüldü. Sonuç: İntravitreal deksametazon implant makula ödemi tedavisinde güvenilir bir şekilde kullanılabilir fakat enjeksiyon sonrası 3. aydan itibaren etkinliği azalmakta ve 6. Ayda etkisini büyük ölçüde kaybetmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the safety and efficacy of intravitreal dexamethasone implant in the treatment of uveitic macular edema Method: We reviewed 90 eyes of 71 patients who received Intravitreal Dexamethasone Implant for uveitic macular edema treatment in the Uvea Department of Istanbul Medical Faculty Hospital between June 2012 and March 2016. Results: There was a systatistically significant reduction in mean central macular thickness (CMT) 1 week after dexamethasone implantation compared with baseline. (P=0,000) Macular edema (ME) recurred in 14,4% after dexamethasone implant injection at 3 months and 43% at 6 months. Recurrence of ME was observed in 17,6% of eyes at 3 months and 58,8% of eyes at 6 months in patients with ERM. There was a statistically significant reduction in mean central macular thickness (CMT) at 1,3 and 6 month after dexamethasone implant injection compared with baseline (P=0.000, P=0.000, P < 0.05 respectively). The difference between the mean CMT of the first and third months was not statistically significant (P= 0.061) while the difference between the mean CMT at third and sixth months was statistically significant .(P=0.000). The mean BCVA (LogMAR) improvement was statistically significant at 1,3 and 6 month after dexamethasone implant injection compared with baseline BCVA (P=0.000, at all follow-up points). There was no statistically significant difference in mean BCVA between first and third months (P=0,376); however, the difference between third and sixth months was statistically significant. (P=0,047) Intraocular pressure (IOP) elevation (IOP> 21 mmHg) developed in15 of 90 eyes (%16.7) during 6 month follow-up. In 14.66% of the 64 phakic eyes, cataract developed or progressed during the 6-month follow-up period after the injection. Conclusions: The dexamethasone intravitreal implant can be safely used to treat ME due to uveitis but the its therapeutic effect diminishes from the third month after injection and loses its effect on the sixth month substantially.