Beyin cerrahisi hastalarında anestezi indüksiyonu sonrası hipotansiyonu nabız basıncı değişkenliği ve kilo kaybı yüzdesiyle öngörmek: Prospektif, gözlemsel, kör çalışma
Pulse pressure variation and weight-loss percentage predict hypotension after anesthesia induction in neurosurgery patients: A prospective, observational, blinded study
  1. Tez No: 461638
  2. Yazar: OĞUZHAN ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve amaç: Anestezi indüksiyonu sonrası hipotansiyon yaygın bir sorundur ve hastanın volüm durumu ile ilgisi vardır. Bu çalışma, kan basıncı değişiklikleri ile nabız basıncı varyasyonu (PPV) ve kilo kaybı yüzdesi arasındaki ilişkiyi araştırmak ve ROC analizi ile eşik değer saptamayı amaçlamaktadır. Yöntem: 231 beyin cerrahisi hastasını analiz ettik. Bütün hastalarda, standart anestezi indüksiyonu için propofol kullanıldı. Hastaların demografik özellikleri, tıbbi geçmişleri, açlık süreleri, kilo kaybı yüzdeleri, normal tidal solunum sırasındaki PPV değerleri ve zorlu inspiryum sırasındaki PPV değerleri (PPVfi) kaydedildi. Entübasyondan itibaren 10 dakika içerisindeki hemodinamik değişiklikler gözlendi. Hipotansiyon ve ciddi hipotansiyon gelişen hastalar belirlendi; en düşük ortalama arter basıncı (OAB) ve sistolik arter basıncı (SAB) değerleri kaydedilerek bazal değerlere göre farkları hesaplandı. Bulgular: Hipotansiyon insidansı %18,6 idi. Hem kilo kaybı yüzdesi, hem de PPVfi değeri, OAB ve SAB değişiklikleri ile ilişkili olarak bulundu. PPVfi>14 değeri gözlenen bütün hipotansiyon olguları için %86 duyarlılık ve %86,2 özgüllükle, kilo kaybı yüzdesi >1,75% değeri de gözlenen bütün hipotansiyon olguları için %81,4 duyarlılık ve %70,7 özgüllükle eşik değer olarak tanımlandı. Dahası PPVfi>16,5 değeri gözlenen ciddi hipotansiyon olguları için %85 duyarlılık ve %90,5 özgüllükle, kilo kaybı yüzdesi >1,95% değeri de gözlenen ciddi hipotansiyon olguları için %85 duyarlılık ve %73 özgüllükle eşik değer olarak tanımlandı. Sonuç: Kilo kaybı yüzdesi ve PPVfi anestezi indüksiyonu sonrası gelişen hipotansiyon için iyi göstergelerdir, anestezistler tarafından koruyucu önlemler olarak ve daha güvenli anestezi indülsiyonu sağlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Hypotension after anesthesia induction is a common problem and is partly related to patient volume status. The present study aimed to investigate the correlation between blood pressure change and pulse pressure variation (PPV), and percentage of weight loss while determining threshold for hypotension by receiver operating characteristic analysis. Methods: We analyzed 231 neurosurgery patients. In all patients, propofol was used for standard anesthesia induction. Patient demographics, medical histories, fasting duration, percentage weight loss, baseline blood pressure, and PPV during normal tidal volume breathing and that during forced inspiratory breathing (PPVfi) were recorded. Hemodynamic changes within 10 minutes of intubation were observed. Patients developing hypotension and severe hypotension were determined; lowest mean arterial pressure (MAP) and systolic arterial pressure (SAP) values were recorded, and their differences relative to baseline values were calculated. Results: The incidence of hypotension was 18.6%. Both per- centage weight loss and PPVfi were correlated with the changes in MAP and SAP. A PPVfi > 14 identified all observed hypotensive episodes with 86% sensitivity and 86.2% specificity, whereas percentage weight loss >1.75% identified all observed hypotensive episodes with 81.4% sensitivity and 70.7% specificity. Furthermore, PPVfi > 16.5 identified severe hypotension with 85% sensitivity and 90.5% specificity, whereas percentage weight loss >1.95% identified severe hypotension with 85% sensitivity and 73% specificity. Conclusions: Percentage weight loss and PPVfi are good predictors of hypotension after anesthesia induction and, thus, may allow anesthesiologists to adopt preventative measures and ensure safer anesthesia induction.